Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se danas, kako kod nas, tako i u svijetu. Iako se Bosna i Hercegovina ubraja u niskorizične zemlje sa malim brojem zaraženih osoba HIV virusom, broj novozaraženih je u porastu.
– Jeste li se ikada zapitali da li poznajete ijednu osobu oboljelu od ovog virusa? Pretpostavljamo da ne poznajete, al ne zato što ona ne živi u vašem okruženju već zato što živi skrivena od svih. Marginalizovani i skriveni u strahu da ne izgube socio-ekomonski status, posao, prijatelje, osobe oboljele od Aidsa, često se nalaze u poziciji da se sa svojim oboljenjem nose sami. Kao da strah od posljedica zaraze virusom nije dovoljan, strah od odbacivanja i nerazumijevanja dodatno je breme koje na svojim leđima nose – navodi Zorica Railić-Perić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut.
Ona dodaje da su predrasude prema osobama oboljelima od HIV/Aidsa veoma česte.
– One nastaju iz pozicije neznanja koji se razvija u strah od potencijalne zaraze. Uvjerenja koja postoje o njima najčešće su nepravedno pojednostavljene, generalizovane te naučno i iskustveno neutemeljene. Predrasude su osnova za verbalno i fizičko nasilje, diskriminaciju te na kraju i potrebu da se sama oboljela osoba povuče i ne izlaže riziku da bude odbačena i osuđena od članova zajednice u kojoj živi – navodi ona.
Nema većeg siromaštva od neznanja, dodaje Railić-Perićeva i to neznanja koje uključuje manjak informacija, manjak razumijevanja i višak ograničenosti koji ne omogućavaju da se osoba vidi u svjetlu svojih kvaliteta.
– Naučna pozicija ne-znanja označava potrebu da se upustimo u avanturu zvanu učenje i saznavanje, nikako temelj za diskriminaciju onih o kojima veoma malo znamo. S toga, prije nego nas savlada strah od tuđe „bolesti“ potrebno je da o njoj nešto više naučimo. Za početak dovoljno je da znate da se HIV/Aids ne prenosi kontaktom zato pružiti ruku prijateljstva i zagrljaj podrške najmanje je što možemo učiniti – zaključila je ona.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.