Gradska organizacija Demokratskog narodnog saveza, održala je danas skup mještana u Gornjem Drakuliću kako bi predstavili inicijativu za izgradnju višenamjenskog spomen-doma u ovom mjestu.
Kako ističu, godinama stanovništvo Drakulića upozorava gradske vlasti da nemaju društveni dom namijenjen različitim oblicima društvenih i kulturnih aktivnosti.
Pozdravljajući prisutne, potpredsjednik Demokratskog narodnog saveza, Radislav Jovičić, podsjetio je da je ustaški pokolj u Drakuliću jedan od najbrutalnijih zločina koji je srpski narod doživio u Drugom svjetskom ratu.
– Važno je da čuvamo sjećanja na žrtve ovog zločina. Naša djeca ne znaju šta se nama dešavalo u istoriji, i iz tog razloga je značajna izgradnja ovog spomen-doma. Trebamo gledati naprijed, ali ne smijemo da se ne osvrćemo nazad – rekao je Jovičić.
Prisutnima se obratio i Nikola Deretić, rekavši da smatra da nema svetijeg prostora i važnije mjesne zajednica od Drakulića, te da Grad ovom mjestu treba posvetiti posebnu pažnju.
– Da li smo sve ove godine bili zahvalni prema našim žrtvama? Da li smo učinili sve što smo mogli za njih i za njihove potomke, za stanovnike njihovih sela? Ja sam uvjeren da nismo, pogotovo danas kada ovdje stanuju borci rata i njihove porodice, kada ovdje živi veliki broj izbjeglih i raseljenih lica, a ima i potomaka onih koji su preživjeli rat – rekao je Deretić.
Deretić je ukazao i na važnost izgradnje spomen-doma.
– U domu bi bili obezbijeđeni svi sadržaju koji su ovom stanovništvu preko potrebni. Znam da nemaju ni poštu, kasne im računi, a jedino mjesto okupljanja djece je na igralištu, gdje smo se danas simbolično okupili. Ovo jeste inicijativa DNS, ali mi želimo da okupimo sve stanovnike Drakulića, Motika i Šargovca, bez obzira na to koje političke partije simpatišu, a sve kako bismo zajedno ostvarili ovaj važan cilj – ističe Deretić.
Mještanin Drakulića i predsjednik mjesnog odbora penzionera u Banjaluci, Simo Ošap, smatra da njihovo naselje poprima oblike manjeg grada i da nadležni moraju više razmišljati o sadržajima koji će obogatiti društveni život prigradskih naselja.
– Ovdje smo se sastali danas da bismo pokrenuli problematiku koja nam je životno potrebna. Prijedlog je izgradnja višenamjenskog objekta koji bi nam mogao poslužiti kao ambulanta, mjesna zajednica i neka ekspozitura gdje bismo mogli platiti račune, da ne moramo ići do centra grada – kaže Ošap.
I ove godine, 7. februara, okupiće se građani i zvaničnici da, liturgijom koju svake godine služe sveštenici banjalučke eparhije, obilježe dan tragičnog stradanja nedužnih mještana.
Pristuni su zaključili da je sljedeći korak prikupljanje što većeg broja potpisa mještana tri mjesne zajednice i da se tako upotpunjena inicijativa zvanično pošalje Skupštini grada Banjaluka.
Podsjećamo, ustaše su rano jutro 7. februara 1942. izvršile pokolj nad Srbima u Drakuliću, Motikama, Šargovcu i rudniku Rakovac, a prema zvaničnim podacima, tada je ubijeno najmanje 2.300 ljudi, među kojima i 551 dijete.
Tekst: SrpskaInfo
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.