Skandal za skandalom u srpskom fudbalu. Od početka 2021. godine imali smo upad policije na dva najveća stadiona, privođenje tadašnjeg predsjednika FSS Slaviše Kokeze, osudu arbitra Srđana Obradovića na 15 mjeseci zatvora, a sada se pojavio novi slučaj koji će predstaviti Superligu Srbije svijetu u jako lošem svjetlu.
Kako tvrdi Sport Klub, UEFA je dostavila Fudbalskom savezu Srbije dopis o ozbiljnoj sumnji da su dvije utakmice u domaćem šampionatu namještene.
Pomenuti portal prenosi da je UEFA iznijela ove tvrdnje na osnovu praćenja uplata u kladionicama u Evropi i Aziji, a nadležni predstavnici evropske fudbalske federacije identifikovali su ozbiljne anomalije i proslijedili obimnu dokumentaciju u kancelariju Fudbalskog saveza Srbije na beogradske Terazije.
– Pažnju UEFA skrenule su enormne novčane svote uplaćene u kladionicama, na oba susreta. Kako se sumnja, fudbaleri dva tima obezbijedili su prednost protivničkim kolegama i zainteresovanim kladioničarima znatne prihode. Riječ je o utakmicama odigranim u martu ove godine. Prva početkom, druga krajem mjeseca – navodi se u tekstu Sport kluba.
Isti portal piše da je jedan od ta dva meča definisan kao alarmantan, zbog velikog broja uplata na Dalekom istoku.
– Akteri su se potrudili, prema sumnjama iz UEFA, da neposredno zainteresovanim stranama, u takozvanom „klađenju uživo“, na direktan način, omoguće isplatu značajnijih novčanih sredstava. I to po više osnova, navodno, čak i konačnog rezultata! Postupak analize sumnjivih utakmica dugo je trajao. Ne odnosi se samo na parametre klađenja, već i učešće pojedinih fudbalera u igri, posebno golova obilježenih kao – simptomatično jednostavnih. Dostavljeni su i snimci sa spornih mečeva i još nekoliko potencijalno nerazumljivih i kontraproduktivnih poteza, direktno projektovanih u oslikavanju konačnih ishoda. Analitičari zaduženi za sektor praćenja „dojavljenih utakmica“, čak su i evidentirali nekoliko fudbalera po sumnjom. Navodno, pojedini od njih imaju bogat dosije takvih utakmica, jer su akcijama, mimo fer-pleja i sportskog duha, bili skloni i u ranijim klubovima. Taksativno su imenovani, u izvještajima dostavljenim nadležnim u Fudbalskom savezu Srbije, zajedno sa njihovim bivšim klubovima.
Slučaj će istražiti Svetislav Đurović, koji je početkom godine imenovan za oficira za integritet FSS. On je nekadašnji policajac i načelnik SBPOK-a, a u saradnji sa članovima Disciplinske komisije FSS zatražiće da se izjasne klubovi i fudbaleri pod sumnjom. Tek poslije toga će se diskutovati o eventualnim kaznama.
Predviđene sankcije u slučaju dokazivanja optužbi su oduzimanje bodova i visoke novčane kazne.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.