EP: Belgija slavima nad Portugalom, Evropa će imati novog šampiona

Fudbaleri Belgije pobijedili su Portugal sa 1:0 u osmini finala Evropskog prvenstva i otišli na megdan Italijanima.

“Đavoli” su uz tešku muku savladali dosadašnje prvake Evrope, a meč je riješio jedan potez i momenat briljantnosti Torgena Azara.

Portugalci su kontrolisali ritam i igru u drugom poluvremenu, šutirali, pokušavali i obigravali oko kaznenog prostora rivala kao osice.

Ništa nije pomagalo. Tresli su i stativu, branio je Kurtoa, falilo je i sreće momcima u bijelim dresovima, ali su na kraju Belgijanci prošli dalje.

Oni su u prvih dvadesetak minuta „davili loptu“ pokušavajući da potpuno oduzmu kontrolu iz nogu Portugalaca.

To su i činili, mada njihova igra od noge do noge nije davala baš mnogo rezultata. Igralo se šahovski, oprezno, jer ni jedni ni drugi nisu srljali.

Prvu bolju šansu propustio je Diogo Žota koji je imao lijepu poziciju za šut sa lijeve strane poslije dodavanja Renata Sančeza u petom minutu.

On je pucao pored gola, Eden Azar je na drugoj strani, pet minuta kasnije, šutirao visoko preko gola, poslije čega je uslijedio period lošeg fudbala.

Prekidi, ofsajdi i blokirani šutevi, sve sem pravih prilika je viđeno sve do 25. minuta kada je Kristijano Ronaldo namjestio loptu na slobodan udarac.

Šutirao je punom, lopta je propala i stvorila probleme Tibu Kurtoi koji je nekako uspio da odbrani. Portugalci su se potom malo oslobodili i uspostavili ravnotežu u kontroli lopte.

Još jednu solidnu priliku za “đavole” imao je Menije u 37. minutu kada ga je Lukaku kritikovao što je sa nešto više od 20 metara šutirao direktno umjesto da doda igraču Intera.

Pet minuta je prošlo kada istu kritiku nije mogao da uputi i na račun Torgena Azara, jer je brat Edena Azara ispalio projektil u malu mrežu gola Portugala.

Rui Patrisio je krenuo udesno sitnim korakom od tek nekoliko centimetara i kad je video kuda ide lopta šutnuta sa oko 25 metara, bilo je već kasno da se vrati.

Za toliko mu je lopta izmakla sa vrha rukavica i nije imao šansu da je zaustavi, već je paradom samo uljepšao pogodak kojim je Belgija na poluvrijeme otišla sa 1:0.

Drugo poluvrijeme je za Belgijance počelo najgore moguće, povredom jedne od glavnih zvijezda – Kevina De Brujnea.

Jedan start Palinje i još jedan žustar sudar sa Žoaom Mutinjom uzeli su danak i De Brujne je ustupio mjesto Drisu Mertensu.

Belgijanci su mudro čuvali prednost, pokušavali su da “kradu” vrijeme kada god je bilo prilike za to dok su Portugalci postajali sve nervozniji.

Ušao je i Andre Silva, Žoao Feliks je poslije nešto više od sata igre šutirao glavom, a opasnu priliku propustio je Žota.

Nanišanio je preko gola sa desetak metara. Poslije 75 minuta Pepe je dobio žuti karton jer se umalo fizički sukobio sa igračima Belgije.

Gereiro je u 83. minutu pogodio stativu, a minut ranije Ruben Dijaš je umalo savladao Kurtou udarcem glavom.

Do kraja meča “đavoli” su se panično branili, Kristijano Ronaldo i ekipa nisu uspjeli da probiju odbranu koju je u u međuvremenu pojačao i Leander Dendonker.

Poslije pet minuta nadoknade, Roberto Martinez i njegov stručni štab su mogli da odahnu što nijedan od 24 udarca Portugala (pet u okvir gola) nije završio u mreži, pa će s dozom optimizma ići na Italiju u četvrtfinalu.

Posao im otežava neizvijesnost što ne znaju kakvo je stanje povrede Kevina De Brujnea, koji je početkom drugog poluvremena osmine finala napustio teren.

Lista najboljih sportista 21. vijeka po ESPN: Đoković na 11. mjestu