Engleska u finalu Evropskog prvenstva

Fudbaleri Engleske plasirali su se u finale Evropskog prvenstva pobjedom nad Danskom rezultatom 2:1 u polufinalu. Za trofej protiv Italije boriće se 11. jula na Vembliju.

Englezi su bolje ušli u meč, pa su preko Rahima Sterlinga mogli do gola već u prvih par minuta, ali je prvo zakasnio na pas Harija Kejna, da bi potom veoma loše šutirao nakon solo akcije.

Danska je prvi put priprijetila preko Brajtvajta u 16. minutu, kog je Stons izblokirao. Toj šansi su prethodili loš šut Hojbjerga, kao i greška Džordana Pikforda.

Ono što nisu uspjeli tad jesu u 30. minutu. Luk Šo je napravio bespotreban faul na oko 30 metara od gola Engleske, Damsgard je namestio loptu, poslao pravu bombu ka golu Pikforda, pa je na semaforu stajalo 1:0.

Englezi su u 38. minutu mogli do izjednačenja, ali se Sterling obrukao, tačnije Kasper Šmajhel je briljantno intervenisao i spriječio da lopta završi u njegovoj mreži, ali spasa nije bilo par trenutaka kasnije, kada je Hari Kejn pronašao Saku po boku, on centrirao, a Kjer prilikom klizećeg starta loptu ispred Sterlinga sproveo u mrežu.

Prvi dio je završen 1:1, a početkom drugog udarac su oprobali Megvajer nakon centaršuta Mejsona Maunta sa jedne, odnosno Dolberg sa druge strane, no Šmajhel i Pikford su bili odlični. Nastavio je Šmajhel da briljira, pa je tako spriječio autogol nakon centaršuta Maunta, potom je u petom minutu sudijske nadoknade zaustavio šut Megvajera, a da je najozbiljniji kandidat za golmana šampionata pokazao je odbranom šuta Kejnu u 94. minutu u situaciji “jedan na jedan”, kao i snažnog pokušaja Griliša u 98. minutu.

Bio je fantastičan i u 103. minutu, kada je zaustavio šut sa penala Harija Kejna, ali je napadač Totenhema bio najbrži, prileteo lopti i sproveo je u gol. Prethodno, penal je iznudio Sterling postavivši se ispred Melea. Diskutabilno dosuđen, ali potvrđen od VAR sobe, ovaj detalj je i odlučio pobjednika, jer do kraja meča nije bilo više prilika, pa su Englezi obezbijedili prolaz u finale, dok će Danci morati da sačekaju narednu priliku kako bi ponovili uspjeh iz 1992. godine.