Cijena barela nafte pala je danas na oko 78 dolara pod uticajem mogućnosti da proizvođači iz grupe “OPEK plus” povećaju planirani rast izvoza kako bi ublažili bojazni u vezi sa zalihama ovog energenta. Sa druge strane, cijene gasa nastavljaju sa “divljanjem”.
Uprkos pojeftinjenju, sirova nafta je na putu da završi sedmicu sa najvišom cijenom u prethodne tri godine.
Zemlje OPEK-a i njihovi saveznici sastali su se početkom sedmice, a izvori su rekli danas da grupa razmatra veće povećanje proizvodnje od dogovorenih 400.000 barela na dan svakog mjeseca.
Trgovac naftom iz firme PVM Stiven Brenok rekao je se ne može isključiti veće povećanje proizvodnje i da proizvođačima ne odgovara cijena barela od 80 dolara.
Cijena sirove nafte danas je pod pritiskom jačanja dolara i povećanja zaliha energenta u SAD ove sedmice.
Cijena gasa u Evropi nastavila je divlji rast i ponovo oborila istorijski rekord dostižući danas nivo od gotovo 1.200 dolara za 1.000 kubnih metara.
Cijena novembarskih fjučersa u holandskom gasnom čvorištu TTF skočila je na jutrošnjem otvaranju trgovanja na 100 evra po MWh, odnosno na 1.199,44 dolara za 1.000 kubnih metara, ali se kasnije spustila za 1,7 posto na oko 1.150 dolara, javlja Tas.
Jedan od razloga ovako oštrog rasta cijene možda leži u činjenici da je protok gasa kroz gasovod Jamal-Evropa pao rano jutros za skoro tri puta, nakon čega je oporavljen na oko 0,5 miliona kubnih metara na sat. Protok gasa ovim cjevovodom je u četvrtak iznosio 2,2 miliona kubnih metara na sat, dodaje ruska agencija.
Početkom ove nedjelje, cijene gasa u Evropi su prvi put u istoriji premašile 1.000 dolara za 1.000 kubnih metara, nakon čega su nastavile uspon prekoračivši nivo od 1.100 dolara.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.