U doba prohibicije u Americi, Al Kapone je bio broj jedan u kriminalnom carstvu grada Čikaga koje je svake godine obrtalo milione dolara putem šverca, kockanja i drugih kažnjivih djela, a rođen je upravo na današnji dan 1899. godine.
Kapone je bio dio ulične bande kao dječak. Napustio je školu u šestom razredu, te se kasnije pridružio Five Points bandi sa Menhetna. Radio je kao izbacivač i šanker u Harvard Inn baru na Koni Ajlendu.
1920. Kapone se preslio u Čikago. Neke od priča kažu kako je bio prinuđen da ode tamo da bi se sakrio pošto je ranio nekoliko članova rivalske bande u tuči.
Mrzio je svoj čuveni nadimak
Al Kapone je svoj čuveni ožiljak “zaradio” 1917. godine u tuči u Harvard Inn restoranu. Pošto je uvrijedio gazdaricu, njen brat ga je isjekao nožem po licu.
Kapone se trudio da prikrije svoje lice na fotografijama i govorio je o njima kao ratnim povredama – iako nikada nije služio u vojsci. Pošto je napredovao kao gangster, Kapone je dobio i nadimak Skarfejs (lice sa ožiljkom) od strane štampe i taj nadimak je prezirao.
Kapone je proširio “outfit”, kako je volio da zove svoju organizaciju iz podzemlja i postaje jedan od najvećih mafijaša Amerike. Po nekim procjenama, njegov kriminalni sindikat je donosio godišnje oko 100 miliona dolara, najvećim dijelom zahvaljajući švercu, a potom kockanju, prostituciji, reketu i drugim zlodjelima.
Ovaj čovjek koji se upadljivo oblačio i koji je volio da ćaska sa novinarima je postao međunarodna zvijezda i nikome se nije izvinjavao zbog načina na koji je zarađivao za život. Tvrdio je da žiteljima Čikaga čini “javnu uslugu”, citiramo ga:
– Devedeset procenata ljudi iz okruga Kuk pije i kocka se, a moj jedini prekršaj je što im omogućavam te zabave.
Kapone je osuđen za utaju poreza, ali ne i za ubistvo
Osuđen je na 11 godina zatvora i 50 000 dolara. To je bila najteža kazna koja je ikome do tada bila izrečena po pitanju prevare u vezi sa porezom.
Bio je među prvim federalnim zatvorenicima Alkatraza
Dok je bio u njemu, Kapone, kom je u to vreme dijagnostikovan sifilis, počinje da pokazuje znake bolesti, među njima i demenciju. Kako mu se stanje pogoršavalo, zatvorski ljekari su počeli da ga liječe sa malaričnim injekcijama u nadi da će temperature koje izaziva malarija suzbiti sifilis. Umjesto toga, tretman se skoro pokazao kobnim po Kaponea.
Kapone je pušten iz zatvora u novembru 1939. a potom je podvrgnut višemjesečnom tretmanu zbog sifilisa u bolnici u Baltimoru. Poslije toga, čuveni gangster je najveći dio vremena proveo daleko od očiju javnosti, pecajući i igrajući karte na Palm Ajlandu na Floridi.
U kasnim 40-im godinama prošlog vijeka, postaje jedan od prvih građana koji dobija penicilin, iako je bilo isuviše kasno da bi ga izliječio. U januaru 1947. Kapone doživljava šlog, a potom obolijeva od zapaljenja pluća. Umire u svom domu na Floridi 25. januara. Imao je 48 godina.
Sahranjen je na čikaškom groblju Mount Olivet, pored grobova svog oca i braće.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.