Kineski rover “Yutu 2” otkrio je nekoliko misterioznih, providnih staklenih globula na suprotnoj strani Mjeseca, a naučnici kažu da nisu nalik bilo kom mineralu koji su ranije otkrili na površini Mjeseca.
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu Science Bulletin, istraživači su pregledali slike napravljene panoramskom kamerom na roveru i pronašli mnoge sferične staklaste kugle veličine nekoliko centimetara i u obliku bučica.
– Globule nas jednostavno oduševljavaju, pošto su jedinstvene na Mjesecu – rekao je vođa studije sa Univerziteta Sun Jat-Sen u Kini.
Istraživači, uključujući astronaute misije “Apollo”, koji su pronašli i procijenili minerale na Mjesecu poput tektita i mikrotektita koji su nastali udarima asteroida, meteorita i drugih svemirskih stijena, rekli su da su oni uglavnom “tamni, neprozirni i bogati dijelovima klastičnih stijena”.
Nisu očekivali da će vidjeti prozirne staklene globule u regionu slijetanja Chang’E-4.
🌖Chang'e-4 Yutu-2 lunar rover discovers translucent glass globules on far side of moon! Paper: https://t.co/2CU0vGfui7 pic.twitter.com/8Y15R7vWD9
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) February 20, 2022
Najmanje dvije takve kugle su prvobitno pronađene na ruti rovera “Yutu 2”, dugačkoj manje od 700 metara, tokom prvih 12 lunarnih dana, a još dva moguća slučaja čekala su potvrdu zbog neadekvatne rezolucije slike, rekli su naučnici, prenosi “Sputnik”.
Istraživači su zatim pokušali da pronađu porijeklo ovih globula na osnovu njihove boje, morfologije, geometrije i moguće starosti izloženosti i pomoću kritičnih stopa hlađenja prilikom kristalizacije za različite vrste poznatih lunarnih stijena.
Kažu da su globule “prilično konzistentne”, sa formiranjem od udaraca, što ukazuje da su stakla formirana od osnovnih materijala siromašnih gvožđem.
– Njihovo postojanje na Mjesecu ukazuje da bi se tokom udarnih događaja na druga planetarna tijela takođe mogla formirati stakla nalik tektitima. Takve staklene kugle bi trebalo da se obično proizvode u drevnim udarnim bazenima na Mjesecu, tako da će njihov sastav i izotopska doba biti veoma dragocjeni za razumijevanje rane istorije udara – rekao je vođa studije.
Pošto su ovi minerali vjerovatno prilično uobičajeni na površini Mjeseca, naučnici kažu da bi mogli biti obećavajući i rasprostranjeni resursi za proizvodnju stakla na licu mjesta kada se u budućnosti budu gradile ljudske baze na Mjesecu.
Međutim, istraživači su rekli da još uvijek nije poznato kolika je sličnost hemijskog sastava i porijekla ovih staklenih kuglica sa sličnim mineralima na Zemlji.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.