Globus

EU uvodi nove odredbe kako bi smanjila cijene hrane


Evropska komisija usvojila je danas niz kratkoročnih i dugoročnih mjera za unapređenje evropske, ali i globalne stabilnosti prehrambenog tržišta, a u cilju podrške poljoprivrednicima i potrošačima u svjetlu nestašica i rastućih cijena hrane, đubriva i energeneta.

Neke od predloženih mjera podrazumijevaju novačanu pomoć za najugroženije građane i zemlje, pomoć evropskim poljoprivrednicima kao i zabranu restrikcija na izvoz.

U Briselu napominju da je globalni porast cijena hrane ubrzan invazijom Rusije na Ukrajinu i pozivaju na uspostavljanje hitnih mjera kako bi se obezbijedila hrana u Ukrajini i na Sjeveru Afrike, kako bi se obezbijedila stablinost tržista hrane u EU, ali i kako bi se dugoročcno prehrambeni sistem u EU načinio održivijim i otpornijim.

– Ruska neopravdana invazija na Ukrajinu je uticala različite načine koje nismo mogli ni da zamislimo, tako da pored skoka cijena energenata, moramo da se bavimo i skokom cijena hrane , da li će je biti za sve i da li će je svi moći da priušte – poručio je potpredsjednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.

Na konferenciji za medije u Briselu, predstavnici Evropske komisije su naveli žito odnosno hljeb kao konkretan primjer poremećaja na svjetskim tržistima navodeći da je od početka invazije Rusije na Ukrajinu cijena žita skočila za 70 procenata, a da će Ukrajina, kao glavna žitnica Evrope, imati ograničenu prozvodnju ove godine zbog ratnih operacija na njenoj teritoriji.

– EK je predložila EU hitni porogram podrške za Ukrajinu od 300 miliona evra bespovratne pomoći kako bi se pomoglo osiguranje dostupnosti osnovnih prehrambenih namirnica i usluga Ukrajincima – kaže Dombrovskis.

U Komisiji ocjenjuju i da Rusija namerno gađa ukrajinske zalihe hrane, a da se nedostaci prehrambenih prozvoda zbog rata u Ukrajini osjećaju i globalno posebno u zemljma sa manjim primanjima.

– EU bi trebalo da pomogne u popunjavanju prozvodnih rupa u očekivanoj globalnoj nestašici žita kao najveći izvoznik žita – navode u Komsiji.

Upozrava se da se nestašice neće odnositi samo na žito, već i na kukuruz, suncokretovo ulje, đubrivo i stočnu hranu.

Na globalnom nivou EU planira da ojača pomoć posebno u zemljma sa manjim primanjima koje uvoze hranu i da se založi za uklanajnje restrikcija na izvoz hrane.

– Restrikcije na izvoz će dovesti do skoka cijena hrane, paničnih kupovina i velikih problema u oblasti sigurnosti prehrambenih tržišta. Za globalnu bezbjednost tržišta hrane potrebno nam je funkcionalno tržiste uključujući lance nabavake i logistiku, a ne restrikicje – poručuju iz Brisela.

Kada je riječ o EU, u Briselu naglašavaju da njihove zalihe hrane nisu ugrožene i da je EU sama prozvodi osnovne poljoprivredne produkte, ali da problem stvara porast cijena kao i obim dostupnog plodnog zemljišta.

Evropska komisija je predložila privremenu mjeru po kojoj bi se povećali prozvodni kapaciteti poljoprivrednika, smanjila upotreba biogoriva, a zemljište namijenjeno za tu proizvonju preinačilo proizvodnju prehrambenih produkata, a predloženo je i 500 milona evra za podšku prizvođačima koji su pogodnjeni ratom u Ukrajini u smislu trgovine.

Takođe predložena je nulta taksa sa neke proizvode i usluge koji se odnose na osnovne potrebe uključujući i hranu, a na raspolaganje zemljama članicama stavljeni su i fondovi za najugroženije stanovnike.

Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Banjaluka: Sutra vanredna sjednica o “Dep-ot”-u

K1

Završena druga runda američko-ukrajinskih pregovora u Saudijskoj Arabiji

K2

Djeca u Avganistanu rade u teškim uslovima kako bi preživjela

K2

Šest u Zvorniku, četiri u Derventi: Еvo u kojim gradovima su raspoređene ANPR kamere

K2

Granična policija se oglasila o prelasku Dodika u Srbiju

K2

Bubić potvrdio: Pisaćemo žalbu!

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više