Foto: SHRM/Ilustracija
Globus

Crni rekord u junu: Inflacija u 19 zemalja evrozone najveća ikada

Usljed povećanja cijena hrane i energenata koje je djelimično podstakla ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini, inflacija je u 19 zemalja koje koriste evro kao valutu dostigla rekordnih 8,6 odsto u junu.

Evropska agencija za statistiku Evrostat objavila je izvještaj u kojem se navodi da je godišnja inflacija u evrozoni premašila 8,1 odsto koliko je zabilježeno u maju i sada je na najvišem nivou od početka praćenja 1997. godine.

Cijene energenata porasle su za 41,9 odsto, a cijene hrane, alkohola i duvanskih proizvoda za 8,9 odsto. Rast cijena u oba slučaja bio je brži nego prošlog mjeseca.

Prema zvaničnim podacima, cijene robe kao što su odjeća, uređaji, automobili, računari i knjige, porasle su za 4,3 odsto, dok su cijene usluga povećane za 3,4 odsto.

Inflacija konstantno postavlja mjesečne rekorde od prošle godine i pokazuje koliko uticaj rata na globalno snabdijevanje energentima čini život skupljim za 343 miliona ljudi u evrozoni, prenio je AP.

Kako bi se izborila sa rastućim potrošačkim cijenama, Evropska centralna banka planira da ovog mjeseca prvi put u posljednjih 11 godina poveća kamatne stope, nakon čega će uslijediti još jedno povećanje u septembru.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Crni medvjed upao u pekaru i poslužio se sa 60 kolača (VIDEO)

SB

Zaharova: Moskva osuđuje napad na opštinske kancelarije

SB

Ministarka finansija SAD: Mogli bismo da ostanemo bez novca do 5. juna

SB

Lavrov: Ukrajina je teroristička država

SB

Rama: Akcije policije na KiM opasne i nepotrebne

DB

Njemačka: Osuđen na tri godine zatvora zbog podrške Rusiji

JMS

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više