Foto: The Guardian
Globus

I Indijci traže: Vratite nam dijamant iz britanske krune

Ubrzo nakon što je britanski monarh kraljica Elizabeta II preminula 8. septembra, riječ “Koh-i-noor” počela je da se pojavljuje na indijskom Twitteru.To je bila referenca na jedan od najpoznatijih dragulja na svijetu. Koh-i-nor dijamant je samo jedan od 2.800 kamenčića postavljenih u krunu napravljenu za Elizabetinu majku, poznatu kao “kraljica majka”, ali brilijant ovalnog oblika od 105 karata je poslovični dragulj u kruni.

U Indiji je ozloglašen po načinu na koji su ga Britanci nabavili.

Istorija Koh-i-nora

Kada je iskopan u današnjem Andra Pradešu, tokom dinastije Kakatijan iz perioda između 12. i 14. vijeka, vjerovalo se da je imao 793 karata. Najraniji zapis o njegovom posjedu stavlja ga u ruke Mogula u 16. vijeku. Onda su je zauzeli Persijanci, a potom i Avganistanci.

Sik Maharadža, Randžit Sing, vratio ga je u Indiju nakon što ga je uzeo od avganistanskog lidera Šaha Šudža Duranija. Zatim su ga stekli Britanci tokom aneksije Pendžaba. Istočnoindijska kompanija se dočepala kamena kasnih 1840-ih, nakon što je primorala 10-godišnjeg maharadžu Dandžipa Singa da preda svoju zemlju i imanje.

Kompanija je potom predstavila dragulj kraljici Viktoriji. Princ Albert, njen suprug, zatražio je da se ponovo isiječe i postavljen je u krune kraljice Aleksandre i kraljice Marije prije nego što je stavljen u krunu “kraljice majke” 1937.

“Kraljica majka” je nosila dio krune na krunisanju svoje kćerke 1953. Koh-i-nor je od tada bio među draguljima britanske krune, ali vlade u Iranu, Avganistanu, Pakistanu i Indiji su sve polagale pravo na dijamant.

Kontroverzno posjedovanje dijamanta Koh-i-nor u Britaniji

Iako nikakvi planovi za budućnost dragulja nisu otkriveni, mogućnost da ostane u Velikoj Britaniji navela je mnoge korisnike Twittera u Indiji da traže njegov povratak.

– Ako kralj neće nositi Koh-i-nor, vratite ga – napisao je jedan.

Drugi je rekao da su dijamant “ukrali” Britanci, koji su “stvorili bogatstvo” od “smrti”, “gladi” i “pljačke”.

Nije prvi put da se traži povratak dijamanta. Nakon što je Indija stekla nezavisnost 1947. godine, vlada je zatražila povratak dijamanta. Indija je postavila još jedan zahtjev u godini krunisanja kraljice Elizabete II. Ovi zahtjevi su naišli na ćutanje, a Ujedinjeno Kraljevstvo je tvrdilo da ne postoje pravni osnov za restituciju Koh-i-nora Indiji.

Britansko-indijski pisac i politički komentator Saurav Dut kaže da su šanse da Ujedinjeno Kraljevstvo vrati dragulj male.

Telegraf

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

U terorističkom napadu u Jerusalimu poginula žena, najmanje petoro ranjenih

M B

Preminuo Henri Kisindžer

M B

Erdogan: Netanjahu ušao u istoriju kao “kasapin Gaze”

M B

Spriječen teroristički napad na željezničkoj stanici u Moskvi

M B

Australija zabranjuje uvoz jednokratnih e-cigareta

DB

Sanders: Izrael nema pravo da ubije 12.000 ljudi

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više