Zimi je broj saobraćajnih nesreća šest puta veći nego ljeti. Bilo da je na putu snijeg, led, raskvašen snijeg ili samo voda, zimi gume slabije prijanjaju i imaju znatno smanjene ukupne performanse.
Pukovnik policije Srbije, Zlatko Belencan rekao je za RTS da kočioni sistem može biti idealan, ali da je vožnja sa ljetnjim gumama zimi isto kao kada bi čovjek koji je snažan imao japanke na nogama i klizao se po ledu.
– Nije slučajno izmišljeno hemijsko svojstvo i geometrijski dio gume – napominje Belencan.
Prema njegovim riječima, zimske gume nisu nešto što je savremeni produkt.
– Još 1934. se u Norveškoj javila potreba, a zimska guma ulazi u upotrebu od 1936. godine, jer se primijetilo da prijanjanje na kolovoz pneumatika nema ta svojstva hemijska, zaustavni put je mnogo duži. Zakonski, od 1. novembra do 1. aprila u Srbiji je neophodna zimska guma, na sva četiri pneumatika – ističe Belencan.
To je, navodi, potrebno zbog hemijskih svojstava zimskog pneumatika i raspona između šara.
– Zakonodavac je predvidio da je minimum 4 milimetra za zimski pneumatik, a stručnjaci kažu da kad već dođe do 4 milimetra, a to je minimum, se gube svojstva pneumatika. Zimski pneumatik skraćuje zaustavni put. Imamo i zakonsku obavezu, ali i potrebu da se zaštiti život – kaže Belencan.
Prema njegovim riječima, ako se krećete brzinom od 50 kilometara na sat, zaustavni put je 25 metara.
– Ako se nemaju adekvatni pneumatici, zaustavni put biće mnogo veći – napominje Belencan.
Na pitanje da li bi trebalo rotirati pneumatike od sezone do sezone, napominje da stručnjaci smatraju da je to potrebno da se uradi.
– Ja sam u istraživanjima došao do saznanja da godina proizvodnje ne utiče na svojsvtvo pneumatika. Bitno je da se promijene kada su ljetnji uslovi. Od 1. aprila treba skinuti zimske pneumatike i montirati ljetnje, jer će duže da traju. Miholjsko ljeto može da se prekine već danas, i da temperatura u pojedinim dijelovima Srbije bude ispod 7 stepeni, i tamo ljetnji pneumatik neće imati svojstvo gdje je 13 ili 14 stepeni – ukazuje Belencan.
Dodaje da se ispod 7 stepeni ljetnja guma stvrdne i postaje kao sanke.
– Kočioni sistem može biti idealan, ali to je isto kao kada bi čovjek koji je snažan imao zimi japanke na nogama i klizao se po ledu. Nije slučajno izmišljeno hemijsko svojstvo i geometrijski dio gume. Izuzetno je bitno zbog zaustavnog puta, ali bezbijednost se računa kad od mjesta A do mesta B stignete bezbijedno – ističe Belencan.
Gume za sve sezone
Belencan navodi da su gume za sve sezone zakonski dozvoljene, ali su istraživanja pokazala da te gume ne mogu biti univerzalne.
– One zbog hemijskog svojstva i šara ne ispunjavaju uslove. Propisno jeste, ali da li će biti bezbijedno je diskutabilno. Najbolje je da ako se koriste te gume, da imaju obavezno pahuljicu, ili planine sa tri vrha. To su te međunarodne oznake da se radi o gumama koje su zimske. Mnogih stvari nema univerzalnih – ističe Belencan.
Kod zimskih guma, dodaje, preporučuju se uže, a višeg profila, jer voda koja ide prilikom prijanjanja na kolovoz izvlači pneumatika iz snega. Dubina šare i kanali na pnaumaticima izbacuju vodu, kaže Belencan.
RTS
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.