Foto: Pixabay
Globus

UN: Svake dvije minute u svijetu umre jedna žena tokom trudnoće ili porođaja


Svake dvije minute u svijetu umre jedna žena tokom trudnoće ili porođaja, navodi se u novom izvještaju agencija Ujedinjenih nacija (UN). U 2020. godini zabilježeno je oko 287.000 smrtnih slučajeva majki širom svijeta.

Izvještaj pod nazivom “Trendovi u mortalitetu majki”, otkrio je alarmantne podatke u oblasti zdravlja žena u posljednjih nekoliko godina, s obzirom da se smrtnost majki povećala ili stagnira u gotovo svim regijama svijeta. U izvještaju je istaknuto da je moguć napredak u ovoj oblasti.

– Iako bi trudnoća trebala biti vrijeme ogromne nade i pozitivnog iskustva za sve žene, to je tragično i dalje šokantno opasno iskustvo za milione žena širom svijeta koje nemaju pristup visokokvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti – rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Prema njegovim riječima novi statistički podaci otkrili su da je potrebno hitno osigurati da svaka žena i djevojčica imaju pristup ključnim zdravstvenim uslugama prije, tokom i nakon porođaja, te da u potpunosti mogu ostvariti svoja reproduktivna prava.

Izvještaj je pratio smrtnost majki na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou od 2000. do 2020. godine. Navodi se da je 2020. godine zabilježeno oko 287.000 smrtnih slučajeva majki širom svijeta. U pitanju je blagi pad u odnosu na 2016. godinu kada je zabilježeno 309.000 smrtnih slučajeva.

Iako je u izvještaju predstavljen određeni napredak u smanjenju smrtnosti majki između 2000. i 2015. godine, on je zaustavljen, dok je u nekim slučajevima došlo do pogošanja situacije.

U dvije od osam regija UN-a, Evropi i Sjevernoj Americi, stopa smrtnosti majki povećana je od 2016. do 2020. godine za 17 posto, a u Latinskoj Americi i na Karibima za 15 posto. U drugim regijama zabilježena je stagnacija stope smrtnosti.

U 2020. godini oko 70 posto svih smrtnih slučajeva majki registrovano je u podsaharskoj Africi.

Ukupno, smrtnost majki ostaje koncentrisana uglavnom u najsiromašnijim dijelovima svijeta i zemljama pogođenim sukobima.

Dva regiona, Australija i Novi Zeland, te centralna i južna Azija, zabilježila su značajan pad, za 35 i 16 posto, stope smrtnosti majki tokom ovog perioda, kao i 31 zemlja širom svijeta.

– Za milione porodica, čudo porođaja zamijenila je tragedija smrti majki. Nijedna majka ne treba da se plaši za svoj život dok donosi bebu na svijet, posebno kada postoje znanje i alati za liječenje uobičajenih komplikacija – izjavila je izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.

U devet zemalja koje se suočavaju s teškim humanitarnim krizama, stope smrtnosti majki bile su više nego dvostruko veće od svjetskog prosjeka, a zabilježena je 551 smrt majki na 100.000 živorođenih, u poređenju sa svjetskim prosjekom od 223.

– Uz hitnu akciju, više ulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu i snažnije, otpornije zdravstvene sisteme, možemo spasiti živote, poboljšati zdravlje i dobrobit i unaprijediti prava i mogućnosti za žene – rekao je Juan Pablo Uribe, direktor Svjetske banke za zdravstvo, prehranu i stanovništvo.

U izvještaju se navodi i da je pandemija COVID-19 možda dodatno zaustavila napredak u brizi o zdravlju majki.

Mondo/Anadolija

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Parada u Kijevu: Evropski lideri masovno otkazali dolazak 9. maja

K1

Pucnjava u Švedskoj, nekoliko povrijeđenih

K1

Putin: Dan pobjede je za Ruse sveti praznik

K1

Španci isključuju sajber napad kao uzrok nestanka struje

K2

Tramp nimalo skroman: Ja vodim i Ameriku i svijet

K2

Nakon likvidacija Indija zatvara Kašmir za turiste

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više