Ako ste ikada pažljivo pogledali gume na svom autu, vjerovatno ste vidjeli te male dlačice koje vire iz njih. Možda ste se pitali zašto ih gume imaju. Da li su tamo iz nekih bezbjednosnih razloga?
Smještene na bočnoj strani, ove neobične male gumene dlačice poznate su kao “brkovi gume”. Prema Willu Robbinsu, direktoru strategije potrošačkih proizvoda za Bridgestone America, to su nusprodukti procesa proizvodnje guma.
Prilikom izrade guma dolazi do procesa poznatog kao vulkanizacija. Tada se sirova guma zagrijava i oblikuje u obliku gume. Kada se kalup uzorka gaznog sloja utisne u novu gumu, nešto viška gume će iscuriti kroz male otvore ili kanale u kalupu. Kako se guma hladi i stvrdnjava, ti sitni pramenovi ili dlačice ostaju pričvršćeni za površinu gume.
– Svaki je kalup specifičan za veličinu i vrstu gume koja se izrađuje. Kada je uzorak utisnut, dodatna guma traži način da pobjegne iz kalupa – kaže Robbins.
Zanimljivo, gume dolaze bez određenog broja ventilacionih otvora. Tačan broj zavisi od dizajna i veličine gume. Ali prisustvo “brkova” je univerzalno. Oni nisu ništa više od ostataka komplikovanog procesa.
– Oni pomažu da se osigura da u gumi nema zarobljenih gasova ili mjehurića vazduha koji bi mogli da ugroze integritet i performanse – tvrdi Margarette Stine, stručnjak za automobile na 4WheelOnline.
Budući da se nalaze na dijelu gume koji ne dodiruje put, Stine kaže da nemaju uticaja na performanse po kišnom vremenu ili ukupnu udobnost vožnje.
Sada kada znate kako su te “dlake” dospjele tamo, možda ćete se osjećati malo nervozno ako ih ne vidite, ali ne treba da budete. Kako piše Auto Klub, Robins kaže da se dlačice prirodno troše tokom normalne vožnje, a njihovo prisustvo ili odsustvo ne određuje da li je guma bezbjedna. Mnogo je važnije redovno pregledati svoje gume na znakove istrošenosti, kao što su smanjena dubina profila, pukotine ili ispupčenja.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.