Novi Zeland razmatra stvaranje voća uzgojenog u laboratoriji. Naučnici će pokušati da stvore voće bez dijelova koji se inače odbacuju poput jezgra jabuke ili koštice narandže.
Naučnici iz “Plant & Food Researcha” namjeravaju da uzgajaju voćno tkivo iz biljnih ćelija za koje se nadaju da će imati ukus i miris kao pravo voće. Istraživači smatraju da će program pomoći u očuvanju sigurnosti hrane u zemlji.
– Ovdje na Novom Zelandu, dobri smo u uzgoju konvencionalnih hortikulturnih usijeva – rekao je dr. Ben Šon, vodeći naučnik za program istraživanja biljaka i hrane koje podstiče vlada.
Program ima za cilj uzgoj plodnog tkiva bez delova koji se obično odbacuju poput jezgra jabuke ili kore narandže.
– Hrana stvorena u laboratorijama mogla bi da igra ključnu ulogu u održivoj poljoprivredi, ali je još uvijek u vrlo ranim fazama razvoja – ocjenjuje dr Ali Rašidinejad, viši naučnik za hranu.
Budući da je hrana uzgojena u laboratoriji potpuno novi koncept, nakon što se razvije, moraće da dokaže svoju sigurnost regulatornim tijelima vjerovatno putem skupih i dugih kliničkih ispitivanja, prenosi portal Klix.
– Prevladavanje takvih prepreka može trajati godinama, ako ne i decenijama – rekao je Rašidinejad.
Potrošači će takođe morati da prihvatite novu praksu: starije generacije bi mogle da budu neodlučne, ali istraživanja pokazuju da su mlađe generacije spremne da isprobaju novu hranu ako ta hrana nudi zdravstvene prednosti, a istovremeno ograničava uticaj na okolinu, rekao je Rašidinejad.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.