Partizane, srećan ti 78. rođendan

Jugoslovensko sportsko društvo Partizan i Fudbalski klub Partizan slave 78 godina od osnivanja.

Fudbalski klub, koji je bio pokretač JSD, osnovan je kao Fiskulturno društvo Centralnog doma Jugoslovenske armije.
Istovremeno osnovane su i sekcije za košarku, atletiku, šah i odbojku.

Tokom skoro osam decenija postojanja “crno-bijeli” su ostvarili dobre rezultate, vaterpolisti su sedam puta bili prvaci Evrope, košarkaši jednom, dok su članovi Partizana osvojili brojne medalje na najvećim svjetskim takmičenjima.

FK Partizan je osvojio 27 šampionskih titula, a trijumfovao je u Kupu 16 puta. “Crno-bijeli” su 1966. godine bili vicešampioni Evrope, a 1978. godine osvojili su Srednjeevropski kup.

Partizan je odigrao prvi meč protiv Sportinga u istoriji Kupa šampiona, kada je najprestižnije takmičenje tek osnovano 1955. godine. Saša Ilić je rekorder Partizana po broju nastupa u crno-bijelom dresu odigrao je 873 utakmice, a rekorder u broju postignutih golova je Stjepan Bobek sa 425 pogodaka

“Crno-beli” su po rezultatima, ostvarenjima i broju vrhunskih sportista iz 27 sekcija, jedno i od najuspješnijih u svijetu.

Jahorina Ultra trail: Najmasovnije trkačko takmičenje u regionu slavi svoj deseti rođendan