Foto: Getty © Ezra Acayan / Stringer
Globus

Pacifička kriza: SAD sa Filipina “tajfunom” ciljaju Kinu


Raspoređivanje američkog raketnog sistema “tajfun” na neodređeno vrijeme na Filipinima predstavlja smjeli potez u suprotstavljanju Kini u Pacifiku, podižući regionalne tenzije na novi nivo i izazivajući političke podjele na Filipinima, piše “Asia Times”.

Ovog mjeseca, više medijskih izvora izvještava je da će SAD zadržati svoj raketni sistem srednjeg dometa “tajfun” na sjevernim Filipinima na neodređeno vrijeme, uprkos zabrinutosti Kine i riziku od uzvratne eskalacije, prema filipinskim i američkim zvaničnicima.

Sponzorisano

Sistem, koji može lansirati oružje “tomahawk” i “standard SM-6” i potencijalno pogoditi ciljeve u kontinentalnoj Kini, prvobitno je doveden na zajedničke vježbe u aprilu.

Filipinski zvaničnici razmatraju mogućnost zadržavanja raketnog sistema na sjeveru Filipina do aprila sljedeće godine, kada će američke i filipinske snage održati svoje godišnje vojne vježbe velikih razmjera “Balikatan”, javlja AP.

Stalno prisustvo “tajfuna” ukazuje na namjeru SAD-a i Filipina da pojačaju regionalno odvraćanje zbog rastućih tenzija u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu. Kineski zvaničnici, uključujući Ministarstvo vanjskih poslova, izrazili su zabrinutost, upozoravajući da bi raspoređivanje moglo destabilizovati regiju i izazvati trku u naoružanju.

Foto: Agencije

Međutim, filipinski ministar odbrane Gilberto Teodoro odbacio je ove tvrdnje, optužujući Kinu za miješanje u unutrašnje poslove Filipina i korištenje “obrnute psihologije” kako bi spriječila poboljšanje odbrambenih kapaciteta svoje zemlje.

On je dalje kritikovao Kinu zbog povećanja njenog vojnog prisustva u Južnom kineskom moru, dok su filipinski vojni zvaničnici, uključujući generala Romea Bravnera mlađeg, pozvali da sistem “tajfun” ostane trajno, navodeći potrebe nacionalne odbrane.

Ovo raspoređivanje je dio širih napora SAD-a da ojača svoju vojnu poziciju u Indo-Pacifiku, gdje Kina brzo širi svoje raketne kapacitete.

Neograničeno raspoređivanje američkog raketnog sistema “tajfun” na Filipinima moglo bi označiti evoluciju u dugogodišnjoj strategiji produženog odvraćanja koju SAD održava u Pacifiku.

Foto: Agencije

Američka strateška dvosmislenost u vezi s ovim raspoređivanjem mogla bi istovremeno i ojačati i ograničiti Filipine.

S jedne strane, neograničeno raspoređivanje raketa može odvratiti Kinu od daljnje eskalacije bez potpunog angažovanja SAD-a u odbrani Filipina, kako nalaže njihov sporazum o međusobnoj odbrani.

S druge strane, nedostatak eksplicitnih američkih garancija za trajno raspoređivanje raketnog sistema može spriječiti Filipine da jednostrano potvrde svoje teritorijalne pretenzije u Južnom kineskom moru, što bi moglo uvući SAD u veću konfrontaciju s Kinom.

Uprkos nejasnoćama koje okružuju američko raspoređivanje raketnog sistema “tajfun”, filipinska arhipelaška konfiguracija odgovara operativnom konceptu američkih Distribuiranih pomorskih operacija (DMO).

Ovaj koncept podrazumijeva raspršivanje jedinica američke mornarice na širem operativnom području kako bi se protivnicima otežalo otkrivanje i ciljanje, a istovremeno omogućila međusobna podrška i koncentrisana vatra na ciljeve.

Međutim, raspoređivanje bi moglo naići na operativna ograničenja zbog nedostatka sredstava za vazdušnu i protivraketnu odbranu na Filipinima. To bi moglo primorati SAD da rasporede svoja sredstva umjesto da se oslanjaju na Filipine za odbranu raketnih sistema koji se tamo nalaze.

Vang Ji upozorio je Filipine na posljedice raspoređivanja američkih raketa, tvrdeći da bi to moglo izazvati dodatne tenzije u regiji.

Foto: Agencije

Međutim, više od bilo koje vojne ranjivosti, prevrtljiva, korumpirana filipinska politička elita mogla bi biti “Ahilova peta” američkog “tajfuna”.

U članku za “Channel News Asia”, Lien Chia napominje da je trenutna administracija Ferdinanda Markosa mlađeg ojačala veze sa SAD-om i oslabila odnose s političarima povezanim s bivšom administracijom Rodriga Dutertea, koji je favorizirao angažman s Kinom i antagonizam prema Zapadu.

Taj raskol, kako kaže Chia, kulminirao je ostavkom potpredsjednice Sare Duterte iz kabineta i kritikama bivšeg predsjednika Dutertea, koji je za Markosa mlađeg rekao da je “američka marioneta”.

Chia napominje da bi ova politička podjela mogla uticati na filipinsku vanjsku politiku, a buduće američke odbrambene inicijative na Filipinima, uključujući raspoređivanje “tajfuna”, mogle bi biti dovedene u pitanje pred ključne izbore na sredini mandata koji će se održati sljedeće godine.

RT

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Fico: Prijem Ukrajine u NATO je put ka svjetskom ratu

DB

Crna Gora sprema vojnike za misiju u Ukrajini

DB

Đenova oblijepljena Putinovim plakatima: Srećan rođendan, predsjedniče!

DB

Tramp održao miting na mjestu gdje je preživio atentat (VIDEO)

SB

Ubijeno 25 ljudi u novim napadima Izraela

M B

Skupove u Berlinu obezbjeđuje 500 policajaca

M B

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više