Ako ste muškarac koji puši, onda bi to moglo da znači slabiji kvalitet sjemena, dok neki dokazi sugerišu da žene koje puše imaju dvostruko veći rizik od neplodnosti u odnosu na one koje ne konzumiraju duvan.
Dobra vijest je da bi prestanak pušenja mogao preokrenuti neke negativne efekte i povećati šanse da donesete zdravu bebu na svijet.
Kada je u pitanju plodnost, postoji nekoliko različitih načina na koje može uticati na muškarce i žene.
Pušenje i plodnost žena
Ako pušite, šanse da zatrudnite mogu se prepoloviti svakog mjeseca. Prema nekim istraživanjima, menopauza se javlja 1 do 4 godine ranije kod žena koje puše (u poređenju sa nepušačima). Istraživanja takođe sugerišu da 1 od 5 beba rođenih od majki pušača ima malu porođajnu težinu, a takođe može povećati rizik od prevremenog porođaja.
Pušenje i plodnost muškaraca
Muškarci koji puše često imaju manji broj spermatozoida od onih koji ne puše. Neka istraživanja pokazuju da je veća vjerovatnoća da će muškarci pušači imati veći procenat deformisanih spermatozoida. Oni koji puše mogu imati oko tri puta veće šanse da dožive erektilnu disfunkciju od onih koji ne puše. Ako želite da osnujete porodicu ili povećate postojeću, ovo bi mogla biti savršena motivacija da danas započnete odvikavanje.
Pušenje i začeće
Od trenutka kada počnete da pokušavate da zatrudnite, ako jedno ili oboje pušite, to bi moglo uticati na vaše planove da imate bebu. Većina parova koji imaju redovan, nezaštićeni se** (dva puta ili tri puta nedjeljno) zatrudne u roku od 12 mjeseci. Za pušače, međutim, vjerovatnoća da će zatrudneti može da se smanji skoro za polovinu svakog mjeseca.
A ako ste žena koja puši, vjerovatnoća da će vam se oplođena jajna ćelija implantirati u matericu takođe može pasti. Problemi sa plodnošću povezanim sa pušenjem mogu uticati na žene koje već imaju decu, kao i na one koje pokušavaju da dobiju prvu bebu.
VTO i pušenje
Istraživanja su pokazala da pušači koji primaju VTO tretman takođe mogu doživjeti pad plodnosti, probleme u trudnoći i veće komplikacije rađanja, dok povećavaju i šanse za pobačaje i vanmaterične trudnoće.
Pušenje i trudnoća
Pušenje tokom trudnoće može ograničiti dotok kiseonika bebi, što znači da njeno srce mora da kuca jače.
Komplikacije koje pušenje može izazvati tokom trudnoće i porođaja uključuju:
Ektopičnu trudnoću – Nikotin može uticati na funkcije jajovoda i da se oplođeno jajašce implantira izvan materice.
Hromozomski nezdravu trudnoću – Veća je vjerovatnoća da će žene koje puše imati bebu sa hromozomskom nepravilnošću, kao što je Daunov sindrom.
Prijevremeni porođaj – Vjerovatnoća porođaja prije 37. nedelje trudnoće može da se poveća, što može da znači rađanje bebe sa zdravstvenim problemima.
Pobačaj i mrtvorođenost – Hemikalije u cigaretama mogu uzrokovati usporen razvoj fetusa i povećati šansu da izgubite bebu ili da bude mrtvorođena.
Malu težinu bebe – Pušačke bebe su u prosjeku 200 g lakše, što može izazvati zdravstvene probleme tokom i poslije porođaja.
Čak i pušenje samo nekoliko cigareta tokom trudnoće može povećati rizik od komplikacija i zdravstvenih problema.
Pušenje i impotencija
Pušenje može suziti vaše krvne sudove, što otežava postizanje erekcije i može dovesti do erektilne disfunkcije. Cigarete takođe mogu oštetiti kvalitet i kvantitet vaše sperme. To značiti da imate manje, i sporije spermatozoide koji se manje trude da se kreću ka jajnoj ćeliji.
Pasivno pušenje i plodnost
Pasivno pušenje takođe može da smanji vaše šanse za začeće, kao i da utiče na vašu bebu prije ili poslije rođenja. Smatra se da pasivno pušenje utiče na plodnost na isti način kao da ste i sami pušili – povećava se rizik od sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS), bebe sa manjom težinom i druge poteškoće oko porođaja.
Može li prestanak pušenja povećati plodnost?
Mnogo faktora utiče na plodnost, ali prestanak pušenja može pomoći. Ženama koje prestanu da puše obično ne treba duže da zatrudne od onih koje nikada u životu nisu zapalile cigaretu. Takođe se vjeruje da odustajanje pomaže da se poboljšaju šanse za začeće ako prolazite kroz VTO tretman.
Prekidanje pušenja može pomoći u poboljšanju stanja sluznice materice, što bi zauzvrat moglo povećati vaše šanse da brže zatrudnite. U idealnom slučaju, trebalo bi da prestanete da pušite oko četiri meseca prije nego što pokušate da dobijete bebu – ali prestanak u bilo kom trenutku je koristan. U stvari, ako prestanete da pušite prije nego što zatrudnite, vaši rizici mogu pasti na isti nivo kao kod nekoga ko nikada ranije nije pušio.
Za muškarca, bez obzira koliko dugo ste pušač, čim prestanete, vaša sperma će početi da postaje zdravija, što može povećati šanse da imate bebu.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.