Foto: Thinkstock
Izdvajamo

Šta bi radnici mogli da kupe ukoliko minimalac bude povećan za 150 KM


Iznos najniže plate u Srpskoj za sledeću godinu i dalje nije ni na vidiku, s obzirom na to da socijalni partneri imaju krajnje suprotno mišljenje o tome koliko bi minimalac trebalo da bude povećan.

Prošle sedmice je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta, nakon koje se oglasio samo resorni ministar Danijel Egić, poručivši da do dogovora nije došlo. Poslodavci i sindikalci se nisu oglašavali, ali su ranije poslali jasne poruke šta misle o ovom pitanju.

Stav Saveza sindikata Srpske je da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebalo da iznosi 1.050 KM, na što su iz Unije udruženja  poslodavaca RS poručili da ne postoje nikakvi uslovi, niti finansijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu platu.

Trenutno, minimalac u Srpskoj iznosi 900 KM. Na ovaj iznos plate, od ukupno 290.000 zaposlenih, prijavljeno je 91.000 radnika.

Pod pretpostavkom da sindikat izgura svoj zahtijev, ljudi koji rade za minimalnu platu na raspolaganju bi mjesečno imali još 150 KM.

Riječ je o iznosu kojim bi, na primjer, mogli da kupe kilogram junećeg vrata i kilogram pilećeg filea.

U pomenutom povećanju mnimalca, mogla bi da se nađe i vreća brašna od 25 kilograma, kilogram tjestenine i 20 komada jaja. Radnici kojima bi mjesečno na račun lijegalo još 150 KM, mogli bi, resto, da kupe i kilogram tvrdog sira, kilogram šunke, te po 5 litara mlijeka i jogurta.

Ono što ostane, bilo bi dovoljno za 5 litara ulja, 2 kilograma krompira, te dva kilograma mladog kupusa.

Riječ je o iznosu koji bi popravio kućne budžete radnika koji zarađuju minimalac, ali još je krajnje neizvjesno u kojem iznosu će on biti povećan.

Podsjetimo, prosječna plata u Srpskoj u septembru je iznosila 1.412 KM, dok je potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu ukupno koštala 2.625 KM, od čega se na trošak prehrane odnosi 1.190 KM.

Srpskainfo

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Vrijeme sutra: Više sunčanih perioda

K1

Višković: Srpski narod dao ogroman doprinos slobodi, zlo fašizma se ne smije ponoviti

K1

Dodik: Srpska dobila podršku iz Moskve, Pekinga, Minska i Brazila

K1

Nagrada 50.000 KM za informaciju o ubistvu Suzane Simikić: 24 godine bez odgovora

K1

Sporazum za budućnost BiH: Mir, napredak i… stara neslaganja

K1

Đoković odlučio: Nastupaće u Ženevi

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više