Foto: IOC/Greg Martin
Sport

Kirsti Koventri na čelu MOK-a: Glasanje u sjenci skandala!


Kirsti Koventri iz Zimbabvea postala je prva žena i prva Afrikanka na čelu Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), preuzevši funkciju od Tomasa Baha.

Međutim, veliki skandal je obilježio ovo glasanje.

Kako se vidi na snimku, prisutnima se samo obratio dosadašnji predsjednik MOK Tomas Bah i sa ceduljice pročitao njeno ime.

Niko, dakle, nije saznao koliko je glasova dobio ko od kandidata, među kojima je najveći favorit bio legendarni Sebastijan Kou, a prisutni su se žalili da se gotovo dva sata čekalo na onlajn sistem glasanja.

Očigledno je bilo da je sistem glasanja potpuno zakazao, pošto niko od prisutnih delegata nije imao uvid u sam tok, kao ni u rezultate glasanja.

Mnogi na licu mjesta su bili zaprepašćeni kad je dosadašnji predsjednik MOK Tomas Bah izašao i proglasio pobjednika već poslije prvog kruga glasanja.

– Nemoguće da je Koventri dobila više od polovine glasova već poslije prvog kruga – odmahivao je glavom jedan član MOK koji je bio prisutan na glasanju.

Inače, kako je objavljeno, Koventri je navodno dobila 49 od 97 glasova, što je u glas tačno onoliko koliko joj je bilo potrebno za pobjedu u prvom krugu, što niko nije očekivao.

Bilo je i mnogo komentara da je ovo “namještaljka Tomasa Baha”, a kao dokaz za to navođen je netransparentan i sumnjiv proces glasanja, te iznenadna objava Baha o novom predsjedniku MOK, koja je zatekla bukvalno sve u sali.

Glasanje je sprovela firma Lumi Global, čiji je direktor Najdžel Nouls, a generalni direktor Ričard Tejlor.

Inače, Najdžel Nouls, direktor u ovoj firmi, poznat je po velikom skandalu iz 2021. godine, kada je morao da napusti firmu “Brewster Partners”, zbog optužbi za prevaru, o čemu su pisali The Times i BBC.

Tomas Bah, koji je predvodio MOK posljednjih 12 godina, povukao se sa funkcije, ostavljajući iza sebe nasleđe koje je uključivalo brojne reforme, ali i izazove u održavanju olimpijskog duha u eri sve kompleksnijih globalnih odnosa.

Među sedam kandidata, svaki je imao svoje specifične ciljeve i prioritete. Sebastijan Kou, bivši olimpijski atletičar i trenutni predsjednik Svjetske atletike, bio je jedan od najistaknutijih. Njegov dugogodišnji rad na promociji atletike, kao i posvećenost unapređenju ženskog sporta, činili su ga popularnim i u krugovima olimpijskog sporta.

Među konkurentima su se našli i drugi kandidati poput Kirsti Koventri, višestruke olimpijske šampionke u plivanju, kao i Huan Antonio Samaranč Mlađi, koji je već zauzimao visoke pozicije u MOK-u, i David Lapartian, šef međunarodnog biciklizma.

Prvi dio procesa bio je posvećen predstavljanju kandidata. Svaki kandidat je imao 20 minuta da predstavi svoj program i viziju za budućnost olimpijskog pokreta. Nakon toga, uslijedilo je glasanje koje je, prema očekivanjima, bilo pod velikim pritiskom.

Iako je bilo jasno da će odluka biti donesena među grupom najistaknutijih kandidata, ono što je uslijedilo nakon završetka glasanja bilo je iznenađenje za mnoge.

Telegraf

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Košarkaši Srbije igraće 27. avgusta protiv Estonije prvi meč na EP

K2

Lana Pudar odlazi iz BiH, karijeru nastavlja u Americi

K2

Boston i Indijana u polufinalu Istoka

K2

Fokus Rolan Garos: Đoković odustao od Mastersa u Rimu

K2

Sakramento ima novog trenera

K2

Arsenal poražen od PSŽ-a

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više