Guverner Kalifornije Gavin Njusom najavio je tužbu protiv administracije američkog predsjednika Donalda Trampa zbog slanja Nacionalne garde u Los Anđeles bez saglasnosti savezne države.
Govoreći za Fox News, Njusom je izjavio:
– Postoji razlog zašto sutra idemo na sud – i dodao da vjeruje u uspjeh postupka.
U razgovoru za MSNBC, pojasnio je da će tužbom osporiti Trampovu izvršnu uredbu kojom je bez konsultacija s vlastima Kalifornije federalizovao tamošnju Nacionalnu gardu.
– U toj uredbi jasno stoji, i u dokumentu koji je izdao Pentagon, da se moraju koordiniaati sa guvernerom dotične savezne države. Oni to nikada nisu učinili – rekao je Njusom.
“Životi su ugroženi”
U istom intervjuu, guverner je oštro kritikovao ministra odbrane Pita Hegseta, bivšeg voditelja Fox Newsa.
– Pit Hegset je smijurija. On je smijurija. Svi znaju da nema pojma šta radi. Kakva sramota – poručio je Njusom.
Govoreći o težini situacije, naglasio je:
– Ovo je ozbiljan trenutak. Ovo je stvarno ozbiljno. Životi ljudi su ugroženi. Ugled ove zemlje je ugrožen. Veliki američki gradovi i države su ugroženi.
“Tip je van kontrole”
Dodao je i da se ne radi samo o Kaliforniji:
– Ovo je samo najava onog što dolazi. Ovdje se ne radi o Los Anđelesu per se. Radi se o svima nama danas. O tebi, meni, svima koji ovo gledaju. Obećavam vam. Taj tip je van kontrole. Donald Tramp je trenutno izvan kontrole.
Na platformi X dodatno je poručio:
– Upravo je ovo Donald Tramp želio. Raspirio je plamen i nezakonito federalizovao Nacionalnu gardu. Uredba koju je potpisao ne odnosi se samo na Kaliforniju. Omogućuje mu da učini isto u bilo kojoj saveznoj državi. Idemo s njim na sud.
Avaz
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

