Foto: Agencije
Globus

Fon der Lajen: U potpunosti sprovesti sve odredbe sporazuma Izraela i Hamasa


Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozdravila je dogovor Izraela i palestinskog Hamasa da rade na postizanju mirovnog sporazuma i oslobađanju izraelskih talaca, na osnovu prijedloga predsjednika SAD Donalda Trampa, istakavši da sada obje strane treba da u potpunosti ispoštuju sve uslove postignutog dogovora.

Ona je u objavi na Iksu pohvalila diplomatske napore SAD, Katara, Egipta i Turske u smjeru uspostavljanja mira na Bliskom istoku, uz napomenu da je ohrabrujuća i podrška Vlade Izraela i Palestinske uprave.

Fon der Lajenova je navela da se mora uspostaviti trajno i održivo primirje, uz napomenu da će EU nastaviti da podržava slanje humanitarne pomoći u Gazu i da će biti spremna da pomogne u obnovi enklave kada za to dođe vrijeme.

Tramp je ranije saopštio da je postignut sporazum u vezi sa sprovođenjem prve faze plana za primirje u Gazi.

On je naveo da plan podrazumijeva oslobađanje svih talaca iz Pojasa Gaze u bliskoj budućnosti i povlačenje izraelske vojske do određene linije u enklavi, u skladu sa dogovorom dvije strane.

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je nakon Trampove izjave izrazio nadu da će se u Izrael vratiti svi taoci.

Novinski portal “Inet” objavio je da će Izrael nakon sprovođenja plana o primirju zadržati kontrolu nad oko 53 odsto teritorije Pojasa Gaze.

Pozivajući se na neimenovane izvore, Si-En-En je objavio da se očekuje da Hamas tokom predstojećeg vikenda oslobodi sve izraelske taoce koji su oteti 7. oktobra 2023. godine.

U međuvremenu, Odbrambene snage Izraela /IDF/ saopštile su da su započele pripreme za sprovođenje sporazuma sa palestinskim Hamasom koji podrazumijeva povlačenje izraelske vojske iza ranije usaglašenih linija u Pojasu Gaze.

Postizanje dogovora su, između ostalih, pozdravili i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas, premijer Velike Britanije Kir Starmer, premijer Italije Đorđa Meloni i predsjednik Evropskog parlament Roberta Metsola.

RTRS

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Sutra se saataju Lukašenko i Putin u Moskvi

K2

Trampova lista predsjednika SAD: Sebe stavio vrh, Obamu i Bajdena među „najveće gubitnike“

K1

Džefri Saks: Poraz Ukrajine se nazire

K1

Ursula priznala: Evropa skupo plaća energiju

K1

Evropa ostaje bez „Patriota“: Vojska SAD nema dovoljno presretača

K1

Kremlj: Kijev ne želi rešavanje krize mirnim putem, zato nastavljamo Specijalnu operaciju

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više