Globus

Tramp: Bez nas bi danas svi govorili njemački i japanski


Američki predsjednik Donald Tramp stigao je u Davos, gdje je najzapaženiji gost Svjetskog ekonomskog foruma, u trenutku ozbiljnih tenzija između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država zbog pitanja Grenlanda.

Tramp je poručio da ima veliko poštovanje prema narodu Grenlanda i Danske, ali je istovremeno oštro kritikovao sposobnost saveznika da brane sopstvenu teritoriju.

“Predali smo Grenland”

– Imam mnogo poštovanja prema građanima Danske i Grenlanda. Ali svaka članica NATO-a mora biti sposobna braniti svoju teritoriju. Mi smo jedina sila, velika sila, koja to može učiniti.

Vidjeli smo kako je Danska za šest sati pala u Drugom svjetskom ratu. Nisu imali nikakve šanse, iako su se trudili. Borili smo se da spasimo Dansku, taj veliki, predivni komad leda – rekao je Tramp.

– Bez nas bi danas svi govorili njemački i japanski. Nakon toga smo predali Grenland Danskoj, kakva greška. Kakva nezahvalnost – dodao je.

U nastavku je izrazio žaljenje zbog odluke iz prošlosti.

– Kako glupo od nas što smo predali Grenland, ali to smo učinili. Sada se suočavamo s još većim rizicima, zbog oružja o kojem ne mogu ni govoriti – kazao je.

Tramp je podsjetio da je Danska 2019. godine obećala jačanje odbrane Grenlanda, ali je ponovio da samo SAD može osigurati taj teritorij.

– Vođe Danske su dobri ljudi i cijenim ih, ali samo Sjedinjene Američke Države mogu braniti taj golemi dio zemlje. Zato tražim hitne pregovore kako bismo preuzeli Grenland. U tome nema ništa pogrešno – rekao je.

Američki predsjednik se potom obrušio i na Veliku Britaniju, kritikujući njenu energetsku politiku.

– Ujedinjeno Kraljevstvo danas proizvodi samo trećinu ukupne energije iz svih izvora u odnosu na 1999. godinu. Zamislite to, trećinu.

A sjede iznad Sjevernog mora, jedne od najvećih rezervi na svijetu, i ne koriste ga. To je jedan od razloga zašto im je energija pala na katastrofalno niske nivoe, uz jednako visoke cijene – rekao je Tramp.

Dodao je i da Sjedinjene Američke Države snose nesrazmjerno veliki teret unutar NATO saveza.

– Mi dajemo toliko mnogo NATO-u, a ne dobijamo ništa zauzvrat – kazao je.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Tramp tvrdi da Iran laže o sporazumu: Veoma nečasni ljudi!

K1

Američka novinarka Lara Logan najavila podkast sa Miloradom Dodikom

K1

Sukobi policije i demonstranata na otvaranju Mundijala

K1

Tramp: Kurdi su nas iznevjerili, to ću im zapamtiti!

K1

Iran: Zatvorili smo Ormuski moreuz; SAD: Brodovi prolaze

K1

Meloni pozvala Evropu na hitan dijalog sa Moskvom

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više