Tehnologija

Automobil premašio brzinu od 806 km/h, a to je tek početak (FOTO / VIDEO)


Supersonično vozilo nazvano “Bloodhound” u fazi testiranja je probilo barijeru od 800 kilometara na sat, ali cilj je mnogo viša, nadzvučna brzina.


Na testiranjama u Južnoj Africi, “Bloodhound” je postigao brzinu od 501 milju na sat, odnosno 806,3 kilometara na čas.

U kokpitu ovog posebnog automobila sa mlaznim motorom iz borbenog aviona “Eurofighter Typhoon” bio je Endi Grin, vozač koji je još prije 22 godine postavio i trenutno važeći rekord koji iznosi 1 228 kilometara na sat.
Tada su to postigli sa takođe specijalno konstruisanim automobilom pod imenom “Thrust SSC”, koji je ujedno postao i prvo vozilo koje je probilo “zvučni zid”.

Naravno, “Bloodhound” ima malo toga zajedničkog sa običnim automobilima, pa aerodinamički oblik najviše podsjeća na borbeni avion ili raketu, dok ni točkovi zbog velikih brzina nisu mogli da imaju gume nego su izrađeni od aluminijuma i mogu da trpe silu od 50 000 G.

U trenutnoj verziji “Bloodhound” ima samo pomenuti mlazni motor iz borbenog aviona. No, drugi dio cilja i brzine više od 800 milja na sat (1 280 km/h) treba da obezbijedi raketni motor kojeg će dobiti iduće godine.

Iako je cilj da “Bloodhound” obori važeći rekord, krajnja ambicija cijele ekipe je u stvari postavljanje potpuno novog rekorda i brzina od nevjerovatnih 1 000 milja na sat ili 1 609 km/h.

Tanjug

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Helez traži da Centar za poljoprivredu napusti Manjaču, stigao odgovor: Nećemo se pomjeriti!

K1

Vukanović o Dodiku: Tajni dogovori, prodaja resursa i pucanje Dejtona (VIDEO)

K1

“Njemačka i Francuska napravile non-pejper o Srpskoj i BiH”

K1

Kovačević: Dodik nije prekršio nijedan zakon u BiH

K2

Upis u srednje škole u Srpskoj prvi put putem “eUpis” platfome

K2

Sekretar njemačke vlade: Treba nastaviti sankcije Dodiku

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više