Čovjek koji je stvorio internet, Tim Berners-Li, postao je jedan od najžešćih kritičara modernog interneta.
“Otac interneta” već dugo je veoma kritičan prema trenutnom stanju na Internetu i time što njime dominira, prema njemu, mali broj moćnih kompanija, kao i time da korisnici imaju malu kontrolu nad svojim podacima na mreži.
Berners-Li je, stoga, ove nedjelje otkrio svoj odgovor na ove probleme globalnim akcionim planom za rješavanje problema pristupa, privatnosti i otvorenosti interneta.
“Ugovorom za veb“, kako ga je nazvao, utvrđeno je devet ključnih principa za bolji internet, uključujući promovisanje pristupačnog pristupa Internetu za sve, poštovanje privatnosti ljudi i njihovih podataka, nedozvoljavanje vladama da “isjeku” pristup internetu kada požele.
Možda i najambiciozniji od svih principa, s obzirom na trenutno stanje, jeste stvaranje “jakih zajednica koje poštuju građanski diskurs i ljudsko dostojanstvo”.
Ovaj ugovor poziva vlade, kompanije i građane da podrže principe, kako bi bili sigurni da je “naš internet svijet bezbjedan, osnažujući i zaista namijenjen za sve”.
Više od godinu dana bilo je potrebno da se napravi ugovor, uz doprinos vlada Francuske i Njemačke, kompanija uključujući Google i Microsoft i organizacije poput Wikimedije i Web Foundation.
U međuvremenu su ga odobrile organizacije za digitalna prava poput Electronic Frontier Foundation i tehnološke kompanije, uključujući Facebook i Twitter.
Ipak, piše Endgadget, uprkos brojnim tehnološkim kompanijama koje su se prijavile za podršku projektu, postoji jedan upečatljiv izostanak – Amazon – koji nije podržao principe.
Kompanije ili vlade koje podržavaju ovaj ugovor obavezuju se na podržavanje besplatnog i otvorenog veba, a moraju preduzeti i radnje za rješavanje problema sa vebom ili će biti uklonjene sa liste.
B92.net
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.