Snažni zemljotres, koji je prošle sedmice pogodio centralni dio Hrvatske, uzrokovao je pomjeranje Siska prema istoku za 10, a Petrinje između 15 do 20 centimetara.
Prema proračunu na osnovu satelitskih snimaka Evropske svemirske agencije, najrazorniji petrinjski potres prouzrokovao je pomjeranje tla s amplitudom od čak 70 centimetara.
Najveći pomak, navodi se, zabilježen je u šumskom području okruženom mjestima Slana, Glinska Poljana i Gora.
Na zapadnom dijelu rasjeda tlo se podiglo 40 centimetara, a pokraj grada Petrinje spustilo za 30 centimetara.
– Sisak se pomjerio u puno manjem intenzitetu nego Petrinja. Preliminarno, Sisak se pomjerio 10, a Petrinja između 15 i 20 centimetara – rekao je dr Marin Govorčin s Geodetskog fakulteta u Zagrebu.
Interdisciplinarni tim naučnika i dalje obilazi teren kako bi odgovorio na brojna pitanja i za sada nisu otkrili efekat prvog reda kao što je pucanje rasjeda na površini.
– Ako nađemo neke površinske manifestacije pucanja rasjeda, možemo procijeniti gdje je tačno rasjed, kakav je bio pomak po njemu, kao i kolika je dužina rasjeda koji je pukao – kaže seizmolog dr Josip Stipčević, docent na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
Prema juče objavljenom izvještaju Hrvatskog geodetskog instituta zemljotres u Hrvatskoj se dogodio na rasjedu koji se otprilike pruža u smjeru sjeverozapad-jugoistok i prolazi Pokupljem u blizini Petrinje i Gline.
Taj rasjed je granični između dva vrlo različita tektonska bloka, Dinarida i Panonskog bazena.
TANJUG
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.