Foto: Ed Woon
Zdravlje

Tehnika 333: Prva pomoć kod napada panike i anksioznosti

Užurbani način života, stalni stres, negativne vesti, psihički problemi i razne traume mogu dovesti do anksioznosti i napada panike. Da bi ih izbjegli, ljudi često pribegavaju vještinama kognitivnog ponašanja, kao što je tehnika 333.

Stručnjaci kažu da je riječ o jednostavnoj vještini koja se lako pamti i može da se upotrijebi u trenucima kada nešto izazove osjec´aj nervoze, piše Novi list,prenose Vijesti.

Okidači anksioznosti i napada panike su različiti od osobe do osobe, pa će neko imati napad panike zbog gužve u autobusu, dok će drugi osjećati paniku zbog određenih strahova, poput letenja ili vožnje automobila.

Profesionalci u ChoosingTherapi-u kažu da prepoznavanje onoga što vidite i čujete oko sebe može pomoći u smirivanju napada panike, što će vam pomoći da se “uzemljite” i postanete svjesni trenutne situacije.

Tehnika 333 nalaže da u trenutku napada panike treba da pronađete i identifikujete sljedeće:

tri stvari koje možete vidjeti
tri stvari koje možete čuti
tri stvari koje možete dodirnuti.

– Tehnika 333 vam pomaže da se “izvučete” iz glave koristeći svoja čula da se ponovo povežete sa svojim tijelom i umom i odagnate simptome koji mogu biti nametljive misli i napadi panike – kažu stručnjaci, a prenosi Sun.

Dodaju da ako se koncentrišete na tri stvari koje možete vidjeti, postajete vizuelno svjesni svog okruženja. Ideja je da se fokusirate na svijet oko sebe koji c´e vam pomoći da se udaljite od svog trenutnog negativnog i zagušenog
mentalnog stanja.

Tri stvari koje možete čuti pomoći će vam da se koncentrišete na način da se možete fokusirati na, recimo, sat koji otkucava.

Ono što možete da osjetite ili dodirnete trebalo bi da budu stvari do kojih možete doći ili čak dijelovi tijela ili odjeća.

– Naš um se često zaglavi kada previše razmišljamo. Vježbanje ovih mnetoda može vas vratiti u vaše sadašnje stanje – kažu stručnjaci.

Simptomi napada panike i anksioznosti

Fizički simptomi:

-ubrzano disanje
-nedostatak vazduha
-osjećaj gušenja
-suva usta
-osjećaj “leptira” u stomaku
-mučnina
-potreba za defekacijom
-peckanje
-znojenje
-osjećaj kao da te neko bode iglama.

Mentalni simptomi:

-unutrašnji nemir
-osjećaj gubitka kontrole
-neprijatan osjećaj da će se nešto strašno dogoditi (kao što je srčani udar, nesvjestica, smrt)
-nervoza
-osjećaj da vam je tijelo oduzeto.

Vijesti.me

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Srbijom hara kašalj za koji nema lijeka: Šta kažu pulmolozi?

DB

Ruska nutricionistkinja: Šta ne treba jesti poslije 40?

DB

Savjeti iz Hemofarma: Kratki vodič za zdravlje srca

M B

Šljive čuvaju srce, kontrolišu šećer u krvi

DB

Dokazano: Smijeh je najbolji lijek za srce

DB

Francuska zabranjuje jednokratne elektronske cigarete

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više