Vlada SAD je objavila 1.123 dokumenta u vezi sa ubistvom 35. predsjednika Džona Ficdžeralda Kenedija 1963. godine, a u jednom od njih je procjena da je zvanični atentator Li Harvi Osvald bio loš strijelac.
Dokumenti su objavljeni na osnovu ukaza američkog predsjednika Donalda Trampa i mogu se preuzeti sa internet stranice Nacionalnog arhiva SAD.
Materijala je mnogo i nije u najboljem stanju, tako da će istraživačima biti potrebno neko vrijeme da izvuku zaključke.
Prema dosad objavljenim analizama, ne djeluje da se kose sa zvaničnom verzijom događaja, mada jedan navodni iskaz upliće frakciju CIA.
Datoteke se sastoje od više od 31.000 stranica, objavljeno je do utorka na veb-stranici američke Nacionalne uprave za arhive i dokumente.
Dokumenti sadrže detalje o Kenedijevom ubistvu, koje je tema spekulacija širom svijeta i koje je izrodilo brojne teorije zavjere, uključujući umiješanost više atentatora, mafije, Sovjetskog Saveza, Kube i drugih zemalja.
Ranije je objavljeno više od šest miliona stranica raznih zapisa, fotografija, filmova, audio-snimaka i artefakata u vezi sa atentatom, prenijela je novinska agencija AP.
Atentat je izveden 22. novembra 1963. kada je Kenedi zajedno sa prvom damom Džeklin bio u posjeti Dalasu.
Pucnji su odjeknuli iz zgrade Teksaškog skladišta školskih knjiga, pogodivši predsjednika u glavu. Inače, Osvald je bio američki marinac koje je prebjegao na sovjetsku stranu, a bio je oženjen Marinom Nikolajevnom Osvald, državljankom SSSR.
Policija je tada uhapsila 24-godišnjeg Osvalda, koji se pozicionirao sa snajperskog stuba na šestom spratu zgrade. Međutim, dva dana kasnije vlasnik jednog noćnog kluba Džek Rubi upucao je Osvalda tokom transporta u zatvor.
Iako je Vorenova komisija godinu dana kasnije zaključila da je Osvald djelovao sam i da nema dokaza o zavjeri, pojavile su se teorije koje su dovodile u pitanje nalaze Komisije.
Robert F. Kenedi Mlađi, koji je dio Trampove administracije, u intervjuu 2023. godine tvrdio je da postoje “nevjerovatni dokazi” da je CIA umiješana u ubistvo njegovog ujaka, pisao je “New York Times”.
U intervjuu za Fox News on je dalje tvrdio da je Alen V. Duls, direktor CIA kojeg je otpustio predsjednik Džon F. Kenedi, pomogao da se prikriju dokazi o umiješanosti špijunske agencije dok je radio u Vorenovoj komisiji, navodi se u izvještaju.
Neki od novoobjavljenih dokumenata kraći su od pet stranica, a kako navodi “New York Times” zamagljeni su i “izuzetno teški za čitanje jer su loše očuvani ili loše fotokopirani”.
U spisima se pominje izvjesni Geri, odnosno Džon Geret Anderhil, kao bivši špijun za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Nezavisne novine
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.