FOTO: Agencije
Zdravlje

Testirana Dubai čokolada: Skupa poslastica puna toksina plijesni?


Skupa Dubai čokolada, koja je na društvenim mrežama mjesecima izazivala pravu pomamu, u najnovijem testu Stiftung Warentest ostvarila je razočaravajuće rezultate.

Od šest testiranih pločica, neke su sadržavale toksine plijesni i štetne sastojke iz masti. Stručnjak za zaštitu potrošača Torsten Kniperz objašnjava što to znači za ljubitelje slatkiša i kakve zdravstvene posljedice može imati konzumiranje takve čokolade?

Prava pomama oko Dubai čokolade dosegla je milione ljudi. Jedna pločica košta između 7 i 25 evra, no uprkos tome, na društvenim mrežama mjesecima se nije pričalo o ničem drugom, prenosi Fenix Magazin.

Pronađeni toksini plijesni

Brojni influenseri s oduševljenjem su pokazivali zašto ta pistacija poslastica navodno vrijedi svog novca. No, Stiftung Warentest otkrilo je – pravo razočarenje: u čokoladi koja je izazvala toliku pomamu pronađeni su toksini plijesni i štetni sastojci iz masti.

Može li Dubai čokolada stvarno naštetiti našem zdravlju? Prema riječima stručnjaka za zaštitu potrošača Torstena Kniperza, konzumiranje čokolade moglo bi postati opasno samo u vrlo velikim količinama. Ipak, upotreba ove slatke poslastice nije bez rizika.

“Ovi aflatoksini, toksini plijesni, sumnjaju se da su kancerogeni – barem u visokim dozama – i mogu oštetiti jetru i bubrege”, rekao je Kniperz u intervjuu za RTL. Takođe je naglasio da su štetni sastojci iz masti takođe zdravstveno opasni.

Pojavljuju se i u hrani za dojenčad

“One nisu dobre, to su nusproizvodi koji se pojavljuju i u drugim proizvodima, na primjer u hrani za dojenčad, ali i u ovoj čokoladi“, kaže stručnjak. „Ove čokolade nemaju veze s visokim kvalitetom, a visoka cijena nikako nije opravdana”, zaključuje Kniperz.

Stručnjaci Stiftung Warentesta takođe su kritikovali izostanak važnih informacija na pakovanju dubajske čokolade.

“Nedostaju podaci o nutritivnim vrijednostima, kao i informacije važne za alergičare. Četiri od šest testiranih čokolada uopšte nisu smjele biti prodavane u Njemačkoj”, objasnio je Kniperz u intervjuu za RTL. Stiftung Warentest takođe je otkrio da je u čokoladi uglavnom vrlo malo pistacija – a upravo je taj sastojak za mnoge činio ovu poslasticu toliko zanimljivom.

Konačni savjet stručnjaka?

Umjesto da troše puno novca na Dubai čokoladu, potrošači bi trebali sami pripremiti svoju čokoladu.

„To ne samo da je zabavnije i ukusnije, već je u najgorem slučaju i zdravije“, zaključuje stručnjak.

Iako je Dubai čokolada postala hit na društvenim mrežama, testovi su pokazali da njen kvalitet ne opravdava visoku cijenu. Potrošačima se savjetuje oprez pri kupovini i, ako je moguće, samostalna priprema čokolade kako bi izbjegli potencijalne zdravstvene rizike, prenosi RTCG.

Nezavisne novine

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Oprez: Kako vejp utiče na mozak?

K2

Istraživanja pokazala: Ječam je pun kolagena

K2

Ispijanje kafe ujutru loše utiče na žensko zdravlje

K2

“Mace” topole ne uzrokuju alergije

K1

Jutarnju kafu zamijenite ovim sokom i prirodno snizite holesterol

K2

Doktori upozoravaju: Jedna šoljica čaja može da bude štetna

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više