Foto: Facebook
Zanimljivosti

Zašto ljekari imaju ružan rukopis?


Ako ste ikada dobili rukom pisani recept ljekara ili pogledali bilješke s vaše posjete, čini se da nikakvo žmirkanje ne može pomoći da slova postanu jasnija.

Čini se da je loš rukopis gotovo uslov za diplomu na Medicini.

Rut Brokato doktorka primarne zdravstvene zaštite u Medicinskom centru Mersi, kaže da je od osvajanja nagrade za vještinu pisanja u osnovnoj školi sada ima potpuno nečitljiv rukopis.

– Znam da drugi ljudi imaju problema s dešifrovanjem mojih bilješki – kaže dr. Brokato, koja dodaje da obično može čitati vlastiti rukopis.

U čemu je caka?

Kao prvo, ljekari moraju pisati više nego o bilo kojem drugom poslu.

– U medicini, ako nije dokumentovano nije se dogodilo – kaže Selin Tum, MD, medicinska direktorka u ParaDoks Vorldvajd.

Sve o čemu pričate iza zatvorenih vrata treba pisani dokaz za vašu istoriju bolesti.

Kao drugo, količina pisanja je velika, a ruka umorna.

– Ako pišete 10 do 12 sati dnevno i pišete rukom, vaša ruka to jednostavno ne može – kaže dr. Brokato.

Rukopis većine ljekara pogoršava se tokom dana jer se ti mali mišići ruku preopterećuju, piše Reader's Digest.

Šta bi bilo kad bi bilo

Kada bi doktori mogli provesti sat vremena sa svakim pacijentom, možda bi mogli usporiti i odmoriti ruke. Ali činjenica je da većina doktora žuri do sljedećeg pacijenta, prenosi Una.

S toliko pacijenata koje treba pregledati u ograničenom vremenu, ljekari su više zabrinuti za dobivanje informacija nego za usavršavanje svog rukopisa.

Žargon kojim se ljekari bave takođe je pogodan za loš rukopis. Primjer: zamislite da pokušavate napisati “epididimitis” bez praktične provjere pravopisa na računaru. Osim toga, neki izrazi koji su potpuno jasni medicinskim stručnjacima mogli bi vas natjerati da se počešete po glavi.

Dr. Brokato, koji sada uglavnom tipka, kaže da su ljekari posebno pažljivi kada su u pitanju recepti, jer bi mala greška mogla imati velike posljedice.

Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Džim Morison je živ? Šokantni detalji u novom dokumentarcu (VIDEO)

K2

Napucak, čvornik, kuterac: Hrvatska bira najbolju riječ

K2

Google dodao novu korisnu funkciju za Gmail

K2

Neurolozi tvrde da tri popularna pića ozbiljno štete zdravlju mozga

K2

Spektakl na nebu, večeras “krvavi” Mjesec

K1

Opština u Srpskoj odlikašima finansira polaganje vozačkog ispita

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više