Arheolozi iz Izraelske uprave za antikvitete kažu da su riješili istorijsku zagonetku u Hramu groba Gospodnjeg na brdu Golgota, unutar zidina Starog grada Jerusalima, koji je podignut na mjestu gdje je Isus razapet.
Ranije se mislilo da su zagonetne gravure u Hramu groba Gospodnjeg izradili hodočasnici koji su posećivali sveto mjesto, ali je stil bio zapanjujuće autentičan, kao da pripada jednom ili samo nekolicini majstora ručnih radova.
Poznato je da se na zidovima nalaze nizovi urezanih krstova, koji su pobudili znatiželju velikog broja naučnika, ali ipak nisu uspjeli da dešifruju ko ih je davnih dana ostavio tu.
Jedna od teorija kaže da su ih hodočasnici urezivali u kamen, prenoseći poruku da „Došao sam – vidio sam“ kao izjavu o nekom izvršenom djelovanju.
– Ovaj jedinstveni fenomen nas je uvijek zbunjivao – rekao je za Rojters Amit Rem, šef Uprave jerusalimskog okruga.
– Da li su to grafiti hodočasnika ili nešto drugo?
Tokom obnove svetog hrišćanskog lokaliteta, arheolozi su uspjeli konačno da pregledaju rezbarije izbliza, koristeći 3D slike i digitalne tehnologije za upoređivanje gravura i njihovo datiranje.
Otkrili su da je hiljade vjerskih simbola stvorilo samo nekoliko ljudi, došavši tako do nove hipoteze – o tome da je umjetničko djelo nešto manje slučajno i više strukturirano.
– Vidjeli smo da svi krstovi imaju istu dubinu, pa čak i obilježje zidara – rekao je.
– Možda su dva ili tri umetnika manuelno napravila ove krstove – rekao je Rem. „Dakle, to nisu grafiti, to je nešto organizovanije“.
Rem je dalje sugerisao da je uobičajena praksa da hodočasnici zadaju zidarima zadatak da naprave rezbarije, što objašnjava način i stil koji su više ili manje jedinstveni.
– Recimo da ste jermenski hodočasnik, pa platite nešto svešteniku, platite nešto ovom posebnom umjetniku i on za vas, za dobrobit vaše duše i duša vaše rodbine, iskleše poseban krst na najsvetijem mjesto za hrišćanstvo na zemlji – komentarisao je Rem.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.