Foto: Profimedia
Zanimljivosti

Najveća i najstarija pijaca svijeta: 500.000 posjetilaca dnevno


Turci su od davnina poznati kao odlični trgovci, zato i ne treba da čudi što se najstarija, najveća i najposećenija pijaca na svijetu nalazi u srcu Istanbula.

Veliki Bazar izgrađen je početkom 15. vijeka i uspješno je odolijevao svim iskušenjima tokom svoje duge istorije. Danas je smješten na preko 50.000 kvadratnih metara i na njemu možete naći bukvalno sve, što se kaže, od igle do lokomotive.

– Posjeta ovoj pijaci za mene je bila zaista nesvakidašnje iskustvo. Toliko ljudi, toliko prodavaca, sve je šareno i ne znate gdje prije da pogledate i šta prije da kupite.

Tamo vas prodavci sami uvlače na njihove tezge i nude da kupite ono što su izložili. Naravno, cjenkanje je neizostavno to je tamo stvar tradicije i običaja, ali Turci su toliko vješti trgovci da vi kupite toliko toga misleći da ste uštedjeli, a u stvari vam te stvari nisu bile ni ptrebne.

Oni su pravi majstori za to – kaže urednik agencije RINA, Miloš Ristič iz Čačka koji je obišao ovu najveću pijacu na svijetu.

Foto: Profimedia

U Velikom Bazaru smešteno je preko 4.000 radnji, ali može se primijetiti da zanatalije tradicionalne za Tursku polako gube primat u odnosu na moderne trendove.

Tako da ukoliko posjetite ovo mjesto, nemojte se iznenaditi kad sve ono što vidite po buticima, prodavnicama i online shopovima po društvenim mrežama u Srbiji tamo ugledate i kupite čak i deset puta jeftinije. Patike su deset evra, trenerke isto toliko, a pojediničani komadi ljetnje garderobe još jeftiniji.

– Ono što je na mene ostavilo najjači utisak jesu tipično turski proizvodi, poput njihovog ratluka, ukrasnih suvenira i takozvanih fildžana iz kojih se kod njih pije kafa, šoljice za čaj ručno urađene i ukrašene.

Veliki Bazar je jedan veliki muzej zapravo gdje možete naučiti i mnogo toga o istoriji Turske. Moj savjet je da u Istanbul krenete sa što manjim prtljagom, jer ćete se sa ovog pijaca vratiti sa mnogo više stvari nego što ste ponijeli – dodaje Miloš.

Ko ima nelagodu da se kreće u velikoj masi ljudi, onda ova pijaca nije mjesto za njega jer ovde je svakodnevno reka posjetilaca i zato je jako važno da se ne odvajate od grupe, tako bar savjetuju turstički vodiči.

– Veliki Bazar u Istanbulu dnevno poseti nevjerovatnih 500.000 ljudi, što je zaista fascinantna brojka. Iako ima svoju profesionalnu namjenu u tgovačkoj razmjeni, on je već decenijama unazad jedna od najvećih turističkih atrkacija u Turskoj – izjavila je Paulina Ionota turistički vodič.

Zanimljivo je da je nekada na ovoj velikoj pijaci postojalo čak pet džamija od kojih je danas aktivna samo jedna. Takođe, Veliki Bazar ima 21 vrata, dva bedema, 17 gostionica, 56 ulica, i zapošljava preko 20.000 radnika.

RINA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Zašto farmerke pozadi imaju kožnu etiketu?

K1

U Norveškoj možete naći virtuelnog partnera: Birate kosu, oči…

K1

Ponizila konobaricu bakšišom od 2 centa: Ne zovi mog muža “dragi”

K1

Limenka gaziranog pića vam skraćuje život

K2

Ljudi govore više od 7.000 jezika

K2

Da li je CIA zaista bila umiješana u atentat na Kenedija?

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više