Foto: The Prestige
Zanimljivosti

Džek Ma – čovjek koji je od nule stvorio milijarde


Džek Ma (rođen 10. septembra 1964, Hangdžou, provincija Džeđiang, Kina) je kineski preduzetnik koji je bio na čelu Alibaba grupe, koja se sastojala od nekoliko najpopularnijih veb-sajtova u Kini, uključujući tržište za poslovanje Alibaba.com i sajt za kupovinu Taobao.com, kao i AliExpress (AliExspress je kineska onlajn prodavnica koja prodaje proizvode malih preduzeća iz Kine i ostalih zemalja koji nudi proizvode internacionalnim internet kupcima. U vlasništvu je Alibaba Group).

Ma se kao dječak, koji je sada jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, interesovao za engleski jezik, a tokom tinejdžerskih godina radio je kao vodič za strane turiste u Hangdžouu. Prije nego što je dobio posao vodiča, u njegovom životu je istaknut period kada nije mogao da dobije posao ni u fast fudu (KFC).

– U KFC-u ako bi se 24 osobe prijavile za posao, kaže Ma – 23 bi bilo zaposleno, a on nije bio jedan od njih, prenio je Cnbc.

Ma je takođe dva puta pao na prijemnom ispitu za Učiteljski koledž u Hangdžouu. Njegova slaba tačka je bila matematika. Primljen je iz trećeg pokušaja, 1984. godine, a diplomirao je engleski jezik 1988. godine. Nakon koledža, Ma se prijavio za 30 poslova u svom rodnom gradu Hangdžou u Kini i svaki put su ga odbili.

Foto: The Prestige

Pošto su ga odbili više puta za posao, on je rekao da ga je to odbijanje naučilo važnoj poslovnoj lekciji:

– Moraš da se navikneš na neuspjeh. Ako ne možeš da se navikneš na neuspjeh, baš kao bokser, ako ne možeš da se navikneš da budeš udaren, kako možeš da pobijediš? – rekao je tokom držanja govora na Univerzitetu u Najrobiju.

To mu je dobro došlo kada je 1999. osnovao kineski sajt za e-trgovinu Alibaba. U početku je Ma često slušao da “neće uspjeti”.

– Sjećam se 2001. godine, otišli ​​smo da prikupimo nekih 5 miliona dolara od rizičnih kapitalista u SAD i bili smo odbijeni”, rekao je Ma. Uprkos neuspehu, nije se zaustavio.

Ma je bio ubijeđen da internet tržište malih preduzeća ima mnogo veći potencijal za rast od alternativnog internet tržišta poslovnih korisnika. Mala preduzeća su plaćala članarinu da bi bila sertifikovana kao prodavci od povjerenja na Alibabi, uz veću naknadu za preduzeća koja žele da prodaju kupcima izvan Kine. Da bi ulio poverenje u onlajn prodaju, Alipay je kreiran (2003) da deluje kao treća strana u transakcijama.

Alibaba je brzo rastao i primijetile su je veće međunarodne kompanije poput američke kompanije Ebay, koja je više puta nudila kupovinu Alibabe počev od 2004. godine. Godine 2005. privukla je pažnju američkog internet portala Yahoo!, koji je kupio 40 odsto akcija, a 2007. Alibaba.com je prikupio 1,7 milijardi dolara u svojoj inicijalnoj javnoj ponudi ( IPO ) u Hong Kongu.

U septembru 2018. objavljeno je da će Ma otići sa mjesta predsjednika Alibabe sledeće godine, iako će ostati u odboru.

U 2014. godini Ma je nadgledao stvaranje Ant grupe, koja je služila kao matična grupa za Alipay i druge finansijske usluge. U 2020. Ant je bio zakazan za IPO (initial public offering – inicijalnu javnu ponudu). Međutim, to je odloženo kada su kineski zvaničnici tražili da se kompanija restrukturira.

Pored toga, protiv Alibabe je otvorena antimonopolska istraga. Ovaj razvoj događaja usledio je ubrzo nakon što je Ma kritikovao finansijske regulatore u zemlji. U aprilu 2021. Alibaba je optužena za antimonopolsku kaznu od 2,8 milijardi dolara zbog kršenja antimonopolskih zakona. Kazna je bila mala u poređenju sa ogromnom zaradom kompanije.

Mondo

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Izjava koja je izazvala jezu: Poznati fizičar otkrio kada će se Zemlja pretvoriti u vatrenu kuglu

K2

Prisustvovao konklavi: Žene su poludjele za sveštenikom iz Brazila (VIDEO)

K2

Kakos se vi prezivate: Italija olakšala put do državljanstva

K2

Naučnici snimili divlje šimpanze kako se zbližavaju uz alkohol

K1

Tunel sa oblacima i cvijećem da se vozači bolje osjećaju (VIDEO)

K1

“Osvetnici” – tajna grupa Jevreja koja je planirala da ubije šest miliona Nijemaca

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više