Često pričamo o važnosti biranja pravih, prirodnih sastojaka. Med je jedan od njih – ne samo što je ukusan, već ima i brojna blagotvorna svojstva. Ali, kako biti siguran da ono što kupujemo zaista dolazi iz košnice, a ne iz fabrike šećera? Evo jednostavnih trikova da praznični recepti budu obogaćeni pravim, kvalitetnim medom.
1. Boja i gustina
Med može biti svijetao, taman, tečan ili gust – ali jedna stvar je sigurna: pravi med nikad nije vodenast. Bagremov med je proziran i svijetao, dok je livadski tamniji i zlatniji. Gustina treba da bude takva da med polako klizi s kašike, a ne da pada kao voda.
2. Miris i ukus
Pravi med ima specifičan miris – blag, cvjetni, prirodan. Ako vas med „udari“ prekomjernom slatkoćom i nema nikakav miris, vjerovatno je vještački ili razblažen. Degustacija može otkriti mnogo.
3. Kristalizacija
Ako se med kristalizovao, to nije znak lošeg kvaliteta, već upravo suprotno! Prirodni med se s vremenom kristališe, dok industrijski često ostaje tečan jer mu se dodaju aditivi. Livadski med se brzo kristališe, dok bagremov to čini sporije.
4. Cijena i porijeklo
Ne zavaravajte se – dobar med ima svoju cijenu. Ako vidite previše jeftin med, velika je šansa da nije pravi. Kupujte od lokalnih pčelara ili sa provjerenih pijaca, gdje možete direktno pitati za porijeklo i način proizvodnje.
5. Jednostavni testovi kod kuće
Postoji nekoliko trikova koje možete isprobati: sipajte kašiku meda u čašu vode. Pravi med će pasti na dno i neće se odmah rastvoriti. Ili ga kapnite na papir – ako se razliva i brzo natapa papir, vjerovatno je razblažen.
Biranje kvalitetnog meda nije samo stvar ukusa, već i zdravlja. Neka vaše praznične đakonije budu obogaćene pravim blagom prirode!
Zdravija
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.