Foto: Healthwealth
Zdravlje

Da li znate da se možete predozirati vitaminom D?!

Nedostatak vitamina D može da bude veoma loš po zdravlje, ali je i previše vitamina štetno jer može da dovede do trovanja.


Trovanje vitaminom D je veoma opasno, ali se na svu sreću rijetko kada dešava. Iako stručnjaci ne mogu da objasne koliko je on neophodan za pravilno funkcionisanje našeg tijela, morate da budete oprezni sa unošenjem suplemenata.

Vitamin D je neophodan za zdrave kosti, zube i mišiće zbog njegove jedinstvene sposobnosti da utiče na količinu kalcijuma u našim kostima. Nedostatak može da dovede do pojave rahitisa kod djece, metaboličkog poremećaje i kardiovaskularnih bolesti. Simptomi nedostatka vitamina D su umor i slabost, ali je moguće i predozirati se. Najčešće se dešava kada pretjerate sa suplementima ovog vitamina.

Od kraja marta do kraja septembra, svu količinu vitamina D trebalo bi da dobijamo od Sunca. Naše tijelo sintetisaće vitamin D od direktnog izlaganja kože Suncu kada smo napolju, piše Daily Star. Ostalim mjesecima treba uzimati odgovarajuće suplemente. Vitamin D se taloži u salu zbog čega je teško izbaciti ga, pa se višak taloži u tijelu.

Glavni simptomi trovanja vitaminom D je hiperkalcemija, povećana količina vitamina D u krvi. To dovodi do slabljenja kostiju i oštećenja bubrega i srca.

Preporučuje se ne više od 100 mikrograma vitamina D jer može da bude štetno. To važi za odrasle, trudnice i žene koje doje, starije i djecu uzrasta od 11 do 17 godina.

Djeca od jedne do 10 godina ne smiju da uzimaju više od 50 mikrograma dnevno, a djeca mlađa od 12 mjeseci 25 mikrograma na dan.

Vitamin D se nalazi u namirnicama kao što su masna riba, crveno meso, džigerica, žumance, kao i žitarice.

Ljekari poručuju da djeca od jedne do četiri godine treba da uzimaju suplemente tokom cijele godine jer su ona naročito osjetljiva na nedostatak vitamina D.

Daily Star

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Srbijom hara kašalj za koji nema lijeka: Šta kažu pulmolozi?

DB

Ruska nutricionistkinja: Šta ne treba jesti poslije 40?

DB

Savjeti iz Hemofarma: Kratki vodič za zdravlje srca

M B

Šljive čuvaju srce, kontrolišu šećer u krvi

DB

Dokazano: Smijeh je najbolji lijek za srce

DB

Francuska zabranjuje jednokratne elektronske cigarete

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više